Zestawienie wydarzeń w regionie - Europa Środkowa i Turcja - w dniach 21‑27 stycznia
28.01. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów przeniesie się z tureckiego banku centralnego (CBRT) na węgierski bank centralny (NBH), który we wtorek ma...
28.01.2013 | aktual.: 28.01.2013 10:23
28.01. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów przeniesie się z tureckiego banku centralnego (CBRT) na węgierski bank centralny (NBH), który we wtorek ma ogłosić swoją decyzję ws. stóp. Ekonomiści rozważają scenariusze dla forinta w związku ze zmianą prezesa NBH. Wybory prezydenckie w Czechach wygrał Milo Zeman.
RYNKI
W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,17 proc. do poziomu 25,57 za euro, a forint osłabił się o 1,49 proc. do poziomu 297,68 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,55 proc. do poziomu 4,17 za euro.
Czeski indeks PX w ciągu tygodnia spadł o 1,75 proc. do 1.024,29 pkt., a węgierski BUX spadł o 1,47 proc. do 19.297,08 pkt. WIG 20 w tym czasie wzrósł o 1,17 proc. do 2.542,32 pkt.
WĘGRY
NOMINACJA NOWEGO SZEFA BANKU CENTRALNEGO KLUCZOWA DLA FORINTA
Jak donosi prasa, premier wskaże nazwisko nowego szefa Węgierskiego Banku Narodowego 5 lutego.
"Nazwisko przyszłego szefa NBH oraz możliwe kierunku polityki pieniężnej pod nowym kierownictwem dominują i zapewne będą dominować w doniesieniach prasowych. Sądzimy, że ta druga kwestia jest zdecydowanie ważniejsza, niezależenie od tego, kto zostanie nominowany" - napisano w komentarzu OTP.
"Z tego punktu widzenia uczestnicy rynku są w coraz większym stopniu przekonani, że nowy zarząd NBH będzie ściśle współpracował z rządem i będzie skłonny wprowadzać w życie koncepcje rządowych think-tanków" - dodano.
Royal Bank of Scotland ocenia, że jeśli nowym szefem NBH zostanie obecny minister gospodarki narodowej Gyorgy Matolscy, wymieniany przez prasę jako główny kandydat, będzie to "negatywne dla rynku długu, a forint będzie się dalej osłabiał".
Kadencja obecnego szefa banku centralnego Andrása Simora wygasa w marcu.
W ocenie Erste Banku "ekstremalne" ruchy banku centralnego w marcu są mało prawdopodobne, jednak bank zwraca uwagę na ryzyka związane z nieprzewidywalnością polityki.
"W najbliższych miesiącach prawdopodobne jest osłabienie forinta. W dalszej części roku rentowności mogą rosnąć, a forint w II połowie roku może się umacniać" - napisano w raporcie Erste.
GOLDMAN SACHS OBNIŻYŁ PROGNOZY DLA FORINTA
Goldman Sachs spodziewa się, że forint w perspektywie 3 miesięcy będzie na poziomie 292 za euro, a za 6 i 12 miesięcy na poziomie 303 za euro. Poprzednio bank prognozował odpowiednio 282, 285 i 288 za euro.
"Narastające obawy o sukcesję w NBH, co osłabiło forinta w styczniu. Do tego rząd zasygnalizował wyższą tolerancję na słabość forinta, odchodząc od dotychczasowego nastawienia. Spodziewaliśmy się, że te napięcia się pojawią, ale stało się to szybciej niż sądziliśmy, więc nasza prognoza krótkoterminowa okazała się zbyt optymistyczna" - napisano w poniedziałkowym raporcie.
Bank zaznacza, że rządowa tolerancja na deprecjację forinta "jest jednak wciąż ograniczona, ze względu na wysoki poziom prywatnego i rządowego długu w walutach obcych".
Goldman Sachs ocenia, że jeśli Węgry nie poradzą sobie z problemami ze wzrostem, sferą fiskalną i narażeniem na sytuację zewnętrzną, w długim terminie forint może być pod "strukturalną presją na deprecjację".
WEIDEMANN MARTWI SIĘ O NIEZALEŻNOŚĆ NBH
Prezes Bundesbanku Jens Weidemann ocenił, że Węgry, obok Japonii, są państwem, w którym można zaobserwować "alarmujące ataki" na autonomię banków centralnych.
TRANSZA KREDYTU Z MFW SPŁACONA PRZED CZASEM
Węgry przed czasem spłaciły 607 mln euro transzę kredytu z MFW, zaciągniętego w 2008 r. Termin spłaty wypadał 12 lutego.
JEŚLI WĘGRY WYJDĄ Z PND, WYDATKI MOGĄ WZROSNĄĆ - ERSTE, RBS
Erste bank prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. mógł być niższy niż 2,7 proc. PKB zakładane przez rząd. W ocenie banku istnieją jednak ryzyka, że w 2013 r. deficyt wyniesie powyżej 3 proc. PKB. W opinii banku "ryzyko, że Węgry nie wyjdą z unijnej procedury nadmiernego deficytu zmalały, ale nie zniknęły zupełnie".
"Jeśli Węgry faktycznie opuszczą PND w I połowie 2013 r. (nawet jeśli wymagałby to dalszych dostosowań, wówczas rząd może ocenić, że najwyższy czas zwiększyć nieco deficyt jesienią" - napisano w komentarzu Erste.
Royal Bank of Scotland zwraca uwagę na rolę wyjścia z procedury nadmiernego deficytu w strategii wyborczej premiera Viktora Orbana.
"Sądzimy, że pierwszym krokiem Orbana by zostać ponownie wybranym jest zapewnienie bezproblemowego finansowania zewnętrznego. Dlatego mianowanie przychylnego rządowi szefa banku centralnego zapewne będzie promowało akomodacyjną politykę pieniężną, a wyjście z procedury nadmiernego deficytu umożliwiłoby wzrost wydatków, co może przełożyć się na głosy" - napisano w komentarzu RBS.
Wybory do węgierskiego parlamentu mają się odbyć w 2014 r.
SPRZEDAŻ DETALICZNA W XI SPADŁA
Sprzedaż detaliczna w listopadzie spadła o 0,4 proc. mdm i 4,1 proc. rdr.
POPRAWA NASTROJÓW KONSUMENCKICH
Wskaźnik nastrojów konsumenckich, obliczany przez instytut GKI, w styczniu ponownie wzrósł, do minus 43,4 pkt. wobec 49,3 pkt. w grudniu. Wskaźnik jest na najwyższym poziomie od połowy 2012 r.
CZECHY
ZEMAN NOWYM PREZYDENTEM CZECH
Były socjaldemokratyczny premier Milo Zeman wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach. W ocenie UniCredit "wynik wyborów nie jest istotnym zagadnieniem dla rynków finansowych". Ekonomiści banku wskazują, że wybory mogą zakończyć "erę negatywnego nastawienia Hradczan do Unii Europejskiej", a nowy prezydent może mieć "bardziej pragmatyczne podejście do polityk wspólnotowych".
Po wyborach premier Petr Neczas odrzucił propozycję Zemana ws. wcześniejszych wyborów.
SOCJALDEMOKRACJA CHCE PODNIEŚĆ CIT W WYBRANYCH SEKTORACH, WYCOFAĆ SIĘ Z REFORMY EMERYTUR
Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD), która prowadzi w sondażach, ponownie ogłosiła chęć wycofania się z reformy emerytalnej oraz podniesienia stawki podatkowej dla firm w wybranych sektorach (finanse, usługi, energetyka, telekomunikacja) z obecnych 19 proc. do 30 proc.
POGORSZENIE NASTROJÓW W GOSPODARCE
Wskaźnik nastrojów w czeskiej gospodarce, obliczany przez czeski urząd statystyczny, spadł w styczniu do minus 4,2 pkt. z minus 3,9 pkt. w grudniu. Spadek wynika głównie ze spadku nastrojów konsumenckich, których nie zrównoważyła lekka poprawa nastrojów w przedsiębiorstwach.
"Badanie nastrojów, które jest dobrze skorelowane ze wzrostem PKB, sugeruje, że czeska gospodarka kiepsko rozpoczęła nowy rok" - napisano w nocie BNP Paribas.
SPRZEDAŻ CZK PRZEZ CNB MAŁO PRAWDOPODOBNA - ERSTE
Sprzedaż koron przez czeski bank centralny prawdopodobnie nie nastąpi - ocenia Erste Bank.
"Gdyby jednak tak się stało, nie należy oczekiwać cudów" - napisano w raporcie.
TURCJA
BANK CENTRALNY OBNIŻA JEDNE STOPY, PODNOSI INNE
Turecki bank centralny (CBRT) pozostawił benchmarkową tygodniową stopę repo na dotychczasowym poziomie 5,5 proc. Jednocześnie obniżył o 25 pb stopy dla pożyczek i depozytów overningt do odpowiednio 8,75 proc. (8,25 proc. dla dilerów pierwotnych) i 4,75 proc. Te dwie stopy określane są mianem "korytarza" określającego maksymalny i minimalny poziom stóp rynkowych.
Jednocześnie, CBRT podniósł stopy rezerwy obowiązkowej ze średniego poziomu 10,6 proc. do 10,8 proc. dla TRY i 11,0 proc. dla walut obcych, co ma na celu zdjęcie z rynku 1,4 mld TRY i 900 mln USD płynności.
Decyzja dotycząca stopy benchmarkowej była zgodna z konsensusem, ale obniżenie korytarza było zaskoczeniem dla ekonomistów. W ocenie banku Morgan Stanley, CBRT zademonstrował, że jest skłonny utrzymywać nieortodoksyjne podejście do polityki pieniężnej.
"Naszym zdaniem w sumie jest to zacieśnienie polityki pieniężnej" - ocenili ekonomiści Morgan Stanley, zwracając uwagę, że w komunikacie CBRT wskazano, że dynamika kredytu jest szybsza niż oczekiwał bank.
W ocenie Capital Economics implikacje decyzji nie są jednoznaczne.
"Teoretycznie obniżka +korytarza+ to poluzowanie polityki, ale wyższa stopa rezerwy obowiązkowej równa się zacieśnieniu. W praktyce to, co się liczy dla rynkowych stóp procentowych to ile płynności CBRT dostarcza na codziennych aukcjach" - napisano w komentarzu CE po decyzji banku.
"Dzięki utrzymaniu +korytarza+ CBRT ma dużą przestrzeń do podwyżek stóp procentowych. Bank pozostawia sobie otwarte wszystkie opcje. Patrząc jednak szerzej, przestrzeń do obniżek rynkowych stóp jest jednak ograniczona" - dodano.
CE ocenia, że tureckie władze monetarne bardziej się będą skłaniać ku zacieśnianiu polityki pieniężnej.
"Wygląda na to, że rajd tureckich obligacji walucie krajowej dobiega końca" - napisano.
Dla Bank of America decyzja tureckiego banku jest "zaskakująca", a obecny "policy mix" może wymagać dalszych podwyżek stopy rezerwy obowiązkowej.
MOŻLIWE ZMIANY W PRZEPISACH DOT. NABYWANIA NIERUCHOMOŚCI PRZEZ CUDZOZIEMCÓW
Parlament pracuje nad zmianą w prawie, która umożliwiłaby obywatelom 89 państw nabywanie nieruchomości w Turcji nawet w przypadku braku wzajemności. Górny pułap zakupów ziemi ma zostać podniesiony z 2,5 do 30 hektarów. Zdaniem ING może to zwiększyć napływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych i poprawić bilans płatniczy.
SŁOWACJA
Stopa bezrobocia na Słowacji wzrosła w grudniu do 14,4 proc. z 13,9 proc. w listopadzie.
RUMUNIA
Rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego do 1,6 proc. PKB z 1,8 proc. PKB poprzednio głównie z powodów ostrożnościowych.
PRZYSZŁY TYDZIEŃ
We wtorek węgierski bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się obniżki o 25 pb.
"Rada Monetarna centralnego banku Węgier (MNB) zbiera się w przyszłym tygodniu i ponownie ton będą nadawać jej członkowie mianowani przez rząd. Podyktują oni kolejną obniżkę stóp procentowych, pomimo tego, że inflacja na Węgrzech utrzymuje sie znacznie powyżej celu 3 proc." - napisano w komentarzu Danske.
W czwartek opublikowane zostaną dane o bilansie handlowym Turcji za grudzień.
(PAP)
fdu/ kba/ mj/ asa/