Trwa ładowanie...
złoty
19-02-2014 16:59

Złoty w dół

Polska waluta dzisiaj traciła, podobnie jak wszystkie waluty krajów emerging markets. Jak informują analitycy, jest to wynik odreagowania po ostatnich wzrostach. Mimo gwałtownego osłabienia hrywny sytuacja w Ukrainie przynajmniej na razie nie ma wpływu na rynki walutowe.

Złoty w dółŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d30pp2i

Złoty osłabił się w środę do 4,166 za euro oraz 3,029 wobec dolara.

- Dziś wyprzedawane są wszystkie waluty krajów emerging markets. W ostatnich dniach waluty krajów rozwijających się mocno zyskiwały i dziś przyszedł czas na korektę - tłumaczy Mateusz Adamkiewicz z XTB.

d30pp2i

W jakimś stopniu na Polskę mogła mieć wpływ sytuacja na Ukrainie, jednak zapytani przez Wirtualną Polskę analitycy nie upatrują aż takiej dużej siły w hrywnie.

Zdaniem analityka TMS Brokers Bartosza Sawickiego sytuacja na Ukrainie i wynikające z niej kłopoty tamtejszej gospodarki nie uderzają w kurs złotego. Mogłoby się tak stać, gdyby doszło do kumulacji kilku negatywnych czynników. Na razie bezpośredniego zagrożenia dla złotego nie ma.

- Hrywną praktycznie się nie handluje na rynkach. Dlatego siła jej oddziaływania na inne waluty jest osłabiona - informuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Hrywna gwałtownie traci wobec dolara. Jeszcze na przełomie roku kurs USD/UAH wynosił ok. 8 hrywien. Tylko dzisiaj waluta Ukrainy straciła na wartości 4 proc. Dolar jest najdroższy od 2009 roku. Rekord został pobity mimo wysiłków banku centralnego, który za wszelką cenę starał się nie dopuścić do osłabienia hrywny. 7 lutego Narodowy Bank Ukrainy ograniczył możliwość zakupu obcych walut przez osoby fizyczne.

d30pp2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30pp2i