Trwa ładowanie...
d432487
d432487

Złoty w środę trochę słabszy

Lekkie środowe osłabienie złotego analitycy wiążą z pogorszeniem się nastrojów wokół greckich negocjacji. Ok. 16.30 za euro trzeba było zapłacić 4,16 zł, za dolara 3,72 zł, za franka szwajcarskiego 3,98 zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d432487

Szymon Zajkowski z DM mBanku uważa, że powrót niepokojących doniesień ws. Grecji "podniósł rynkową awersję do ryzyka i nieco osłabił złotego". Zwraca jednocześnie uwagę, że inwestorzy zachowywali jednak ostrożność, a "zmienność na parach złotowych nie była wysoka".

"Jeżeli Grecja otrzyma wsparcie finansowe, a groźba jej niewypłacalności zostanie zażegnana, na rynkach znów powinny zawitać pozytywne nastroje, co sprzyjałoby notowaniom polskiej waluty. W tej sytuacji złoty powinien umocnić się wobec euro oraz franka, jednak osłabić wobec dolara. Tym samym przy scenariuszu porozumienia ws. Grecji, na EUR/PLN prawdopodobny jest spadek do 4.15, na CHF/PLN do 3.96, natomiast USD/PLN powinien podążać w kierunku 3.75" - zaznaczył.

Zajkowski dodał, że środowe dane GUS o bezrobociu nie miały wpływu na złotego, choć według tych danych w maju bezrobocie spadło z 11.2 do 10.8 proc., najniższego poziomu od 2009 roku. "Dane jednak wypadły całkowicie zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami i wcześniejszymi wskazaniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - zwrócił uwagę analityk.

d432487

Także Konrad Ryczko z DM BOŚ przyznał, że w trakcie środowej sesji złoty nieznacznie osłabiał się wobec zagranicznych dewiz, wraz z pogorszeniem nastrojów wokół greckich negocjacji. "Skala zniżki nie była jednak duża gdyż większość zestawień notowała ruch o ok. 0,2 proc." - wskazał.

Podkreślił, że na nastrojach ważą sprzeczne informacje docierające z Brukseli - najpierw inwestorzy otrzymali sygnały, iż propozycje złożone przez Grecję zostały przyjęte z optymizmem. "Dziś jednak okazało się, iż strona unijna odrzuciła część założeń m.in. dotyczących VAT'u, CIT'u czy reformy emerytalnej" - stwierdził Ryczko. Stąd, dodał, inwestorzy nadal skazani są na oczekiwanie na rezultaty kolejnych rozmów.

d432487

Podziel się opinią

Share
d432487
d432487