Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
noblista
13-06-2013 07:54

Zmarł Robert Fogel

Robert W. Fogel amerykański historyk i ekonomista z University of Chicago, który za swoje badania na temat niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i ich wpływu na rozwój gospodarki otrzymał w 1993 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, umarł we wtorek 11 czerwca w wieku 86 lat. Jak mówi rodzina, jego śmierć nastąpiła w wyniku wcześniejszej krótkiej choroby.

Zmarł Robert FogelŹródło: Wikipedia/lic. CC
d2q24jm

Fogel stosował różne metody ilościowe, aby wyjaśniać zaszłe zmiany gospodarcze i instytucjonalne. Jego prace często były sprzeczne z obiegowymi opiniami, a nawet w pewnym czasie, były kontrowersyjne. Badania Fogla wykazały między innymi, że rozwój kolei w XIX w. miał mniejszy wpływ na gospodarkę niż wcześniej sądzono.

Aż do końca swoich dni, Fogel pozostał aktywnym członkiem Wydziału Ekonomii University of Chicago oraz Chicago Booth School of Business, gdzie kontynuował badania naukowe i prowadził wykłady z ekonomii i demografii marketingu, zaludnienia a gospodarki oraz etyki biznesu.

W 1980 r. Fogel zaczął skupiać się na tym, co nazwał później „Problemem tworzenia i badania dłuższych cyklów życia oraz międzypokoleniowych zbiorów danych”. Te badania doprowadziły go do napisania wielu prac naukowych i kilku książek, między innymi „The Escape from Hunger and Premature Death” oraz „The Changing Body: Health, Nutrition and Human Development in the Western World since 1700. The Changing Body”, we współpracy z Roderickiem Floud, Bernardem Harris oraz Sok Chul Hong.
Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała mu w 1993 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za, jak powiedziano, „odnowienie badań historii gospodarczej poprzez zastosowanie teorii ekonomicznych i metod ilościowych w celu wyjaśnienia zmian gospodarczych i instytucjonalnych". Szwedzka Królewska Akademia Nauk nazwała także jego badania nt. kolei i amerykańskiego wzrostu gospodarczego, „przełomem naukowym”. Fogel odebrał nagordę wspólnie z Douglassem North, profesorem Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St Louis.

d2q24jm

Fogel urodził się w Nowym Jorku w dniu 1 lipca 1926 - cztery lata po tym, jak jego rodzice wyemigrowali do USA z rosyjskiej Odessy. Jak sam Fogel przyznaje w swojej autobiografii na stronie Nagrody Nobla, „mimo, że rodzice przybyli do Nowego Jorku bez grosza, udało im się zgromadzić wystarczająco dużo oszczędności, aby założyć kilka małych firm zaraz po moim urodzeniu”.

Fogel został przyjęty na Univeristy of Chicago w 1964 roku, później przeniósł się na Harvard (1975 r.), aby w 1981 roku powrócić do Chicago, gdzie pozostał do końca swojej kariery. W latach 1960 – 1964 wykładał także na Uniwersytecie w Rochester. Fogel pozostawił synów Michaela i Stevena, którzy mieszkają w Chicago oraz pięciu wnuków i dwóch prawnuków.

Pogrzeb będzie prywatny. Zamiast kwiatów, rodzina zachęca do przesyłania darowizn organizacji non-profit Equip for Equality, która działa na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Listy kondolencyjne można przesyłać na adres: Center for Population Economics, The University of Chicago Booth School of Business, 5807 South Woodlawn Avenue, Chicago, IL 60637.

d2q24jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q24jm