Trwa ładowanie...
d1qkzfh

Zmiana konstytucji bez części umożliwiającej wejście do strefy euro - Gowin, PO

29.04. Warszawa (PAP) - Prezydencki projekt zmiany w konstytucji nie będzie zawierał zapisów umożliwiających Polsce wejście do strefy euro - poinformował w rozmowie z PAP Jarosław...

d1qkzfh
d1qkzfh

29.04. Warszawa (PAP) - Prezydencki projekt zmiany w konstytucji nie będzie zawierał zapisów umożliwiających Polsce wejście do strefy euro - poinformował w rozmowie z PAP Jarosław Gowin, wiceszef klubu parlamentarnego PO i przewodniczący sejmowej komisji konstytucyjnej. Poparcie dla zapisów umożliwiających w przyszłości zamianę złotego na euro wyraziły PO i SLD, przeciw jest PiS i PSL, zaś PJN wyraził tylko warunkowe poparcie dla projektu.

"Rozdział europejskich zmian w konstytucji został już przyjęty przez komisję. Teraz odbędą się konsultacje polityczne. W projekcie nie znalazły się zapisy odnośnie wejścia do strefy euro. PO i SLD chciały żeby znalazło się instrumentarium umożliwiające wejście do strefy euro, niezależnie od tego kiedy i czy w ogóle Polska wejdzie do niej" - powiedział PAP Gowin.

"PiS było od samego początku jednoznacznie przeciwne tym zapisom, nie udało się także wypracować poparcia PSL, zaś PJN wyraził swoje poparcie jako warunkowe" - dodał.

Gowin zadeklarował także, że kolejnej kadencji parlamentu PO wróci do pomysłu zapisania w konstytucji mechanizmu umożliwiającego wejście do EMU.

d1qkzfh

Zdaniem posła zmiany w konstytucji mogą zostać przeprowadzone w tej kadencji także bez rozdziału odnoszącego się do uczestnictwa Polski w strefie euro.

"Chcemy aby zmiana konstytucji została przeprowadzona jeszcze w tej kadencji, bez rozdziału odnoszącego się do strefy euro. Jednak czy to się uda będzie zależało w tej chwili tylko od woli politycznej liderów PO i PiS" - podkreśla Gowin.

"Jeśli taka wola się pojawi zmiany będą w tej kadencji" - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji Narodowego Banku Polskiego, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej.

Minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz, podczas sejmowej debaty nad prezydencką inicjatywą ustawodawczą, proponował, aby po zmianie złotego na euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógł działać jako część analityczno-doradcza banku centralnego bez umocowania konstytucyjnego.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

d1qkzfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzfh