Zmiany dla bezrobotnych
Ma pomóc szybciej i skuteczniej znaleźć zatrudnienie. Dzisiaj weszła w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Ma pomóc szybciej i skuteczniej znaleźć zatrudnienie. We wtorek weszła w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa zakłada, między innymi, specjalne programy dla osób młodych. Bezrobotni mają być prowadzeni od początku do końca przez tego samego doradcę klienta - mówi Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.
Zmiany powinny pomóc wielu osobom w efektywniejszym poszukiwaniu pracy - dodaje Stanisława Skwarło.
Do tej roli jest przygotowanych 13 urzędników w placówce. Częstotliwość kontaktu będzie zależna od potrzeb poszukującego pracy i ofert napływających do urzędu. Nowa ustawa zakłada też nagradzanie urzędników za osiągane wyniki oraz profilowanie bezrobotnych. Osoby poszukujące pracy mają być podzielone na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy.
W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży, w trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni, między innymi, wykluczeniem społecznym. Ustawa wprowadza też bony stażowe, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska zatrudnienia.
Pod koniec kwietnia w Sądeckim Urzędzie Pracy było zarejestrowanych blisko 5 tysięcy bezrobotnych. Nowa ustawa zakłada też nagradzanie urzędników za osiągane wyniki oraz profilowanie bezrobotnych. Wprowadza też bony stażowe, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska zatrudnienia.