Trwa ładowanie...

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Wzrost bezrobocia w Polsce, wywołany głównie sytuacją na rynkach europejskich, wymusza zwiększanie
środków na aktywizację i większą skalę interwencji. To pozwoli na złagodzenie skutków bezrobocia i
wyhamowanie jego wzrostu.

Share
Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracyŹródło: PAP/Marcin Bielecki
dcnt57u

Wzrost bezrobocia w Polsce, wywołany głównie sytuacją na rynkach europejskich, wymusza zwiększanie środków na aktywizację i większą skalę interwencji. To pozwoli na złagodzenie skutków bezrobocia i wyhamowanie jego wzrostu.

Celem proponowanych zmian jest zaoferowanie bardziej efektywnej pomocy tym osobom, które poszukują pracy, szczególnie:

- młodzieży wchodzącej na rynek pracy,
- osobom w wieku 50+,
- rodzicom, chcącym wrócić do pracy, po przerwie związanej z wychowaniem dziecka.

dcnt57u

Istotą planowanej reformy jest zwiększenie dostępności, adekwatności, a co za tym idzie skuteczności działań, podejmowanych przez urzędy pracy. Dlatego też zmiany zakładają, że urzędy pracy, lepiej znające lokalne uwarunkowania, będą miały większą swobodę działania, a jednocześnie staną się bardziej aktywne w pozyskiwaniu ofert pracy od pracodawców. Projekt zakłada monitorowanie i promowanie efektywności działań urzędów pracy, aby nagradzać te urzędy i te rozwiązania, które najskuteczniej wprowadzają bezrobotnych na rynek pracy. Jednocześnie przewidziano profilowanie rodzajów pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych. Dla osób, które generalnie dobrze sobie radzą na rynku pracy, urzędy pracy będą miały ofertę doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy.

Dla tych osób, które wymagają uzupełnienia lub aktualizacji kwalifikacji, będą dostępne staże i szkolenia. Osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej i od lat pozostające poza rynkiem pracy zostaną objęte kompleksowym programem aktywizacji, który pozwoli na nabycie przez nich umiejętności i kwalifikacji, umożliwiających skuteczny powrót na rynek pracy. Aby funkcjonowanie tego systemu było możliwe, publiczne służby zatrudnienia muszą współpracować zarówno z instytucjami pomocy społecznej, jak i z prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz organizacjami pozarządowymi.

Ministerstwo Pracy chce wspierać powstawianie nowych miejsc pracy poprzez uruchomienie - obok istniejących rozwiązań - nowych programów wspierania przedsiębiorczości, przeznaczonych dla absolwentów wyższych uczelni. To pozwoli ograniczyć trudności przejścia z systemu edukacji na rynek pracy.

dcnt57u

Jednocześnie projekt zmian zakłada wprowadzenie systemowego wsparcia doskonalenia kwalifikacji pracowników starszych, poprzez stworzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego, adresowanego do osób 45+.

Wraz z projektowanymi rozwiązaniami wprowadzającymi dopłaty dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne 50+, będzie to stanowiło impuls do zwiększenia udziału pracowników w starszych grupach wiekowych w rynku pracy.

Projekt zmiany ustawy zawiera również cały szereg rozwiązań, które mają służyć zwiększeniu atrakcyjności zatrudniania osób wracających do pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Jednym z rozwiązań jest grant na telepracę, który - w założeniach - ma również na celu umożliwienie godzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych osób wychowujących małe dzieci.

(AS)

dcnt57u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcnt57u
dcnt57u