Trwa ładowanie...

Znamy najlepsze piwo

Chciałbyś uwarzyć własne piwo, które podbije całą Polskę? Taką okazję będzie miał Czesław Dziełak, który wygrał Konkurs Piw Domowych 2013. W szranki stanęło 161 piwowarów, z całego świata, z 432 trunkami.

Znamy najlepsze piwoŹródło: Thinkstockphotos
d2n4bf0

Piwo zwycięzcy należy do typu Imperialne India Pale Ale. Jest to piwo intensywnie goryczkowe, w stylu lubianym przez małe browary. Znawcy określają kolor piwa jako przechodzący od złotego bursztynu do średnio czerwono-miedzianego.

Czesław Dziełak zgłosił do konkursu aż 7 piw.
- Ironią losu jest to, że zwycięzcy nie ma na konkursie, może nie wierzył w swoje piwa - powiedział Krzysztof Lechowski przewodniczący jury.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest uwarzenie 450 hektolitrów piwa według własnej receptury, w browarze na zamku w Cieszynie. Zdobywca tytułu Grand Championa nie musi martwić się o wszelkie składniki, ponieważ zaopatrzenie, w odpowiedniej skali, bierze na siebie Grupa Żywiec.

d2n4bf0

Piwo 6 grudnia trafi do sklepów. - Nie wiem czy będzie trudno zrobić to piwo, na pewno postaramy się dotrzymać terminów - mówi Dominik Szczodry, członek jury, piwowar Grupy Żywiec.

Konkurs Piw Domowych jest częścią Festiwalu Birofilia, pierwszej i największej imprezy dla miłośników i pasjonatów piwa w Polsce. Impreza odbywa się w Żywcu, regularnie od prawie 20 lat, w trzeci weekend czerwca.

Uczestnikom festiwalu zapewniono z wielu atrakcji. W ciągu dwóch dni można było przejść kurs idealnego nalewania piwa, zwiedzić Arcyksiążecy Browar w Żywcu, a także spotkać i porozmawiać z wieloma ekspertami w dziedzinie złotego trunku. Birofilia to także święto dla kolekcjonerów piwnych gadżetów - puszek, podkładek, kapsli, butelek, etykiet, kufli czy szklanek, którzy mogli się z dobą wymieniać.

Imprezą mogli być rozczarowani ci, którzy szukali okazji do łatwego i szybkiego upicia się. Piwo degustowano w małych kufelkach o pojemności 125 ml. Dzięki temu można było poznać smak, aromat, goryczkę, zapach i barwę dziesiątek piw. Trunki, które przypadły uczestnikom festiwalu szczególnie do gustu można było nabyć na terenie browaru.

Międzynarodowe jury wybierało również najlepsze piwo z ośmiu kategorii. Zwycięzcami zostali:

  • Jasne Lekkie - Piotr Machowicz
  • Dymione Porter/Stout - Piotr Artychowski
  • Altbier - Paweł Podolski
  • Dunkelweizen - Arkadiusz Wenta
  • Robust Porter - Marcin Stefaniak
  • Blond - Jacek Michna
  • Koźlak/Bock - Łukasz Chrząszcz
  • Imperialne India Pale Ale - Czesław Dziełak
d2n4bf0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n4bf0