Trwa ładowanie...

Znikają papierowe rachunki i faktury

Niebawem z sentymentem będziemy wspominać czasy, kiedy listonosz do domu przynosił nam poczciwy papierowy rachunek za prąd, czynsz czy telefon. Z obiegu papierowe faktury i rachunki będą znikały szybko. Pośrednikiem między dostawcą usług a ich odbiorcą będzie komputer.

Znikają papierowe rachunki i fakturyŹródło: WP.PL
d4cy9yl
d4cy9yl

Już jesienią połowa polskich klientów e-bankowości będzie korzystała z wprowadzonej właśnie przez Krajową Izbę Rozliczeniową, pierwszej na naszym rynku, usługi elektronicznego opłacania rachunków dla wielu ich wystawców.

KIR jako pierwsza na polskim rynku uruchomiła właśnie BILIX, czyli elektroniczny sposób opłacania rachunków. Obsługuje na razie klientów Inteligo, telewizji nowej generacji "n" oraz energetyków ze stołecznego ZEW-T SA.

d4cy9yl

Osoby, które już teraz regulują comiesięczne płatności przez internet, polubią nowy system za łatwość w obsłudze. Gdy dostaniemy elektroniczną fakturę, a system sam wygeneruje przelew, my nie będziemy musieli wpisywać żadnych cyfr a tylko zdecydujemy o dniu płatności rachunku.

Prawdziwą rewolucję przeżyją za to osoby, które wciąż płacą rachunki w tradycyjny sposób.

_ Internet stał się miejscem, w którym Polacy czują się coraz pewniej i bezpieczniej. Ponad 5,5 miliona naszych rodaków posiada dostęp do internetowego konta bankowego, a 20 proc. klientów internetowych banków codziennie loguje się do swojego rachunku. Uznaliśmy więc, że jest to doskonały moment na wprowadzenie rozwiązania takiego jak BILIX, które zamienia okienko tradycyjnej kasy na internetowe okno rachunku bankowego. To kolejny i naturalny krok w kierunku upowszechniania elektronicznych płatności _ - wyjaśnia Kazimierz Małecki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.

Cyfrową rewolucję zapowiada również obecny w 7 tys. punktów, m.in. w sieci supermarketów i stacji benzynowych system firmy BillBird i IT BCG. Od nich także usłyszymy, że papierowe rachunki za prąd, gaz, telefon, czy telewizję wkrótce odejdą w niepamięć.

d4cy9yl

_ Konsumentom zamierzamy z kolei zaproponować wygodny sposób zarządzania swoimi rachunkami, czyli specjalną stronę internetową _ - mówi Rafał Pięta, wiceprezes BillBird SA. _ To ułatwi życie milionom Polaków. Ta metoda eliminuje konieczność gromadzenia dziesiątek dokumentów, jest wygodna, bezpieczna, tania, a do tego ekologiczna _- mówi.Jak to będzie działało? Klienci otrzymają drogą elektroniczną w formacie pdf e-fakturę potwierdzającą dostarczenie usługi i kwotę należności. Dla nich przygotowany zostanie specjalny portal umożliwiający zarządzanie płatnościami.

_ Usługa pozwala zaoszczędzić czas dostarczenia rachunków, bezpiecznie nimi zarządzać i przechowywać, a także poprzez redukcję wykorzystania papieru, przyczynić się do poprawy naszego środowiska _ - podkreśla Dariusz Malacki, prezes IT Business Consulting Group.

Dziś firmy tylko zachęcają do takiego płacenia rachunków. Jednak niebawem może to będzie nasz obowiązek. Odchodzi pokolenie, nie potrafiące obsługiwać komputera.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

d4cy9yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cy9yl