Zobacz, ile zapłacisz za śmieci
Różnica w wysokości opłaty śmieciowej pomiędzy poszczególnymi miastami sięga w skrajnym przypadku aż 11 proc. - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta bazuje na zestawieniu cen przygotowanym przez firmę Home Broker.
Jak wynika z danych dla 20 największych miast Polski, najwyższe opłaty za śmieci segregowane obowiązywały w Warszawie, ale radni stolicy przegłosowali propozycję nowych stawek i Warszawa stała się jednym z najtańszych miast. Najwięcej czteroosobowa rodzina będzie musiała zapłacić za segregowane śmieci we Wrocławiu.
_ Źródło: DGP, Home Broker, dane dla 4-osobowego gospodarstwa domowego, lokal o pow. 60 mkw.,*stawki uległy zmianie, bo radni głosowali nad nowymi _
W pierwszej dziesiątce największych miast pozytywnie pod względem opłat śmieciowych wyróżnia się też Poznań, ale w całym zestawieniu bezkonkurencyjne są Gliwice. Czteroosobowa rodzina za posegregowane odpady zapłaci tam 28 zł, a dwuosobowa tylko 18 zł.
_ Źródło: DGP, Home Broker, dane dla 4-osobowego gospodarstwa domowego, lokal o pow. 60 mkw. _
- Śmieci nie są jedynym chlubnym wyjątkiem. Mamy także najtańsze w regionie wodę i ciepło - chwali się Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego magistratu.
Choć opłaty śmieciowe w wielu miastach mogą jeszcze ulec zmianie (np. wczoraj propozycję nowych składek przegłosowali radni Warszawy), to nie ulega wątpliwości, że wszędzie opłaca się segregować śmieci. Średnia różnica w wysokości opłat za odpady posegregowane i wrzucone do jednego worka wynosi ponad 40 proc.