Trwa ładowanie...
dob1kcp

ZUS do likwidacji?

Centrum imienia Adama Smitha proponuje wprowadzenie radykalnej reformy emerytalnej.

Share
dob1kcp

Centrum imienia Adama Smitha proponuje wprowadzenie radykalnej reformy emerytalnej. Miałaby polegać na likwidacji ZUS i wprowadzenie na to miejsce Urzędu Emerytalnego, który wypłacałby emerytury wszystkim osobom mającym określony wiek emerytalny i polskie obywatelstwo.

Szef Centrum Robert Gwiazdowski zaznaczył jednak, że wiek emerytalny powinien być zdecydowanie wyższy niż obecny, czyli około 70. roku życia. Natomiast świadczenia miałyby być równe dla wszystkich, kształtujące się w granicach minimum niezbędnego do przeżycia. Proponowany przez centrum Adama Smitha "Program Zabezpieczenia Osób Starszych" miałby umożliwiać także dodatkowe gromadzenie funduszy na indywidualnych, dobrowolnych kontach emerytalnych, w tak zwanym "drugim filarze", który obecnie jest obowiązkowy. Przyszli emeryci mogliby również we własnym zakresie gromadzić środki na starsze lata.

Ekonomiści z Centrum Adama Smitha przekonują, że obecny system emerytalny wkrótce będzie całkowicie niewydolny, ponieważ ludzi korzystających z emerytur jest więcej niż osób pracujących, których składki ZUS idą na ten cel.

Ponadto w Polsce istnieje tendencja do jak najwcześniejszego odchodzenia na emeryturę. Według danych CAS w Polsce odsetek osób pracujących w wieku 55-64 lata jest najniższy w całej Unii Europejskiej i wynosi 28%, podczas gdy średnia unijna to około 43 procent. Zdaniem ekspertów Centrum Adama Smitha, system emerytalny nie ma szans utrzymania się, bo emerytów przybywa szybciej niż osób w wieku emerytalnym. Ponadto, Polacy obecnie żyją dłużej, co wydłuża okres wypłacania emerytur.

Ekonomiści Centrum Adama Smitha uważają, że czas kryzysu gospodarczego jest dobrym momentem do przygotowania radykalnych zmian systemu emerytalnego i jednocześnie ograniczenia kosztów pracy, co mogłoby zmniejszyć bezrobocie.

dob1kcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dob1kcp
dob1kcp