Trwa ładowanie...
ofe

ZUS nie będzie monopolistą

Klienci OFE będą wybierać instytucję zarządzającą ich pieniędzmi, gdy przejdą na emeryturę. Rząd bierze pod uwagę zarówno prywatne firmy, jak i państwową instytucję. Wybór ma być już nieodwracalny - pisze "Rzeczpospolita".

Share
ZUS nie będzie monopolistą
Źródło: WP.PL
d406hub

Międzyresortowy zespół ds. nadzoru ubezpieczeń społecznych, którym kieruje wicepremier Ludwik Dorn, odrzucił koncepcję resortu pracy. Ministerstwo proponowało, by wyliczaniem, zarządzaniem i wypłatą emerytur zajął się ZUS. Zdaniem Dorna powierzenie tego zadania jednej instytucji mogłoby zagrozić bezpieczeństwu systemu emerytalnego.

Zespół działający w Kancelarii Premiera uważa, że wypłatą emerytur z II filaru powinny się zająć istniejące zakłady ubezpieczeń na życie albo nowo powstające zakłady emerytalne, albo też oba typy instytucji. Do konkurencji z nimi na równych zasadach ma stanąć państwowa instytucja, której właścicielem będzie Skarb Państwa. Niewykluczone, że jej utworzeniem zajmie się ZUS. To rozwiązanie niespotykane na świecie, by do państwowej instytucji wracały środki gromadzone w funduszach kapitałowych. Ale w porównaniu z wcześniejszą koncepcją Ministerstwa Pracy zdecydowanie lepsze.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

d406hub

Podziel się opinią

Share
d406hub
d406hub