Trwa ładowanie...
monsterpolska.pl
wyzwania

Zwalcz nudę w pracy

Nuda w pracy – problem z pozoru prozaiczny i wyśmiewany przez tych
Share
Zwalcz nudę w pracy
Źródło: Thinkstock
d45s9gn

Nuda w pracy – problem z pozoru prozaiczny i wyśmiewany przez tych, którzy z powodu natłoku obowiązków zmagają się z nadmiernym stresem i nie dotrzymują narzuconych przez szefa terminów. Jednak poczucie znudzenia w pracy towarzyszy wielu osobom i powoduje ogromną frustrację. To problem, który nie pozwala doznać uczucia spełnienia w pracy, a ponadto prowadzi do utraty koncentracji i popełniania błędów. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Według wyników badań przeprowadzonych przez paryski Instytut Badań nad Gospodarką Coe-Rexecode, Polacy zajmują trzecie miejsce na liście najbardziej pracowitych Europejczyków. Jednak eksperci biją na alarm – coraz częściej mówi się, że nie pracujemy efektywnie, a w pracy się… nudzimy. „Do poczucia satysfakcji z pracy i spełnienia zawodowego niezbędne są nowe wyzwania. Pracownik, który jest znudzony codziennymi obowiązkami, postrzega swoją pracę jako monotonną i nużącą, z czasem jest coraz bardziej sfrustrowany, a przez to nie pracuje wydajnie i zaczyna popełniać błędy. Dobry menedżer powinien zauważyć, kiedy w zespole zaczyna panować znudzenie, i nie czekać z reakcją” – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Jeśli jednak czujesz, że ten problem dotyczy również Ciebie, możesz sam podjąć walkę z nudą w pracy. Jak to zrobić?

*Polecamy: * Pracują do upadłego. Czy potrafimy zrozumieć Japończyków?

d45s9gn

*Małe kroki to wielka zmiana *

Małe modyfikacje codziennej rutyny mogą zmienić Twój dzień pracy w mniej przewidywalny. Poproś przełożonego o pomoc w zmianie biurka, całego biura lub rozpoczęcie pracy zdalnej. Nawet zamienienie się na biurka z sąsiadującym współpracownikiem może dać Ci świeższe spojrzenie. A może pomyśl o zmianie środka komunikacji – w słoneczne dni przejedź się rowerem, podróżuj z kolegą z pracy lub po prostu zmień trasę.

5 cennych minut w pracy. Ćwiczenia, które pomogą Ci zmniejszyć stres

*Więcej komunikacji bezpośredniej *

d45s9gn

Wysyłaj mniej e-maili, a w zamian rozmawiaj ze współpracownikami. To pomoże Ci przezwyciężyć biurową nudę. Natomiast jeśli musisz zrobić zadanie, które wymaga od Ciebie spędzenia kilku godzin przed komputerem, lepiej zarezerwuj je na poranek, kiedy masz więcej energii. Zadania, które lubisz, zostaw na popołudnie.

*Bądź aktywny i szukaj wyzwań *

Rozmowa z szefem na temat tego, jak czujesz się w pracy, jest świetnym pomysłem. Być może przełożony podpowie Ci, jak poprawić swoje samopoczucie. Jeśli powodem Twojej nudy są nieciekawe zadania, zapytaj szefa, czy mógłbyś zająć się czymś innym – bardziej odpowiedzialnym i ekscytującym.

*Pomyśl o szkoleniu *

d45s9gn

Jeśli są jakieś obszary, które mógłbyś poprawić, zapisz się na dodatkowy kurs lub szkolenie. To nie tylko podniesie Twoje kwalifikacje, ale być może obudzi w Tobie pasję. Jeśli masz jakąś szczegółową wiedzę, zawsze możesz podzielić się nią ze współpracownikami w ramach szkolenia wewnętrznego. Taki wkład przypomni Ci, ile jesteś wart i dlaczego wybrałeś właśnie tę ścieżkę kariery.

*Ten sam zawód, nowa branża *

Jeśli zdecydowałeś się na zmianę pracy, sprawdź, czy mógłbyś nadal wykonywać ten sam zawód, ale w innym sektorze, który bardziej współgra z Twoimi zainteresowaniami. Dla przykładu: księgowy interesujący się sportem z pewnością spełni się zarządzając finansami ulubionej sportowej drużyny. Taka zmiana pozwoli spróbować czegoś wystarczająco innego, aby ożywić Twoją karierę zawodową bez drastycznych posunięć.

MA

5 cennych minut w pracy. Ćwiczenia, które pomogą Ci zmniejszyć stres

d45s9gn

Podziel się opinią

Share
d45s9gn
d45s9gn