Zwrot podatku od remontu tylko do końca roku

Remontujesz lub budujesz dom i chciałbyś skorzystać ze zwrotu VAT za zakupy materiałów budowlanych? Masz czas do końca roku. Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą nowe drakońskie przepisy.

Zwrot podatku od remontu tylko do końca roku
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, jeśli budujemy dom, remontujemy go lub mieszkanie, możemy odzyskać część podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Są jednak limity: ok. 14 tys. zł w przypadku inwestycji, która nie wymaga pozwolenia na budowę i ok. 35 tys. zł, gdy wymagane było pozwolenie. Wykorzystywać je można przez 5 lat, licząc od dnia złożenia pierwszego wniosku w tej sprawie, które obecnie można złożyć tylko raz do roku.

- Wydatki na materiały budowlane muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi na osobę fizyczną, a same materiały muszą znajdować się w wykazie materiałów budowlanych, które kwalifikują się do zwrotu - tłumaczy Agata Szymborska-Sutton z biura analiz Tax Care.

Jak wymienia Szymborska-Sutton, na tej liście znajdują się między innymi: klepki i listwy przyścienne, żwir i piasek, kostka brukowa, okna, drzwi i ościeżnice, tapety, płytki ceramiczne, wyroby sanitarne, dachówki, cement, płyty chodnikowe, kotły centralnego ogrzewania, grzejniki, cegły oraz siatki i ogrodzenia. Wraz z fakturami w urzędzie skarbowym należy złożyć wypełniony druk VZM-1.

Ulga do likwidacji

Jednak w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania wprowadzono zapis, który zlikwiduje ulgę w jej obecnym kształcie. Formalnie mówi się o "wygaszeniu" i w uzasadnieniu zapewnia się, że prawa nabyte zostaną zachowane. W artykule 32 nowej ustawy jest zapis: "do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2014 r. stosuje się przepisy dotychczasowe". Oznacza to jednak, że aby móc skorzystać z ulgi i wnosić zwrot VAT do 2018 roku, trzeba wszystkie materiały, które ewentualnie chcielibyśmy rozliczyć, kupić do końca grudnia tego 2013 r.

- Osoby, które na przykład rozpoczęły rok temu budowę domu systemem gospodarczym lub duży, rozłożony na kilka lat remont, uwzględniając, że koszty budowy lub remontu będą niższe o kilkadziesiąt lub kilkanaście tysięcy złotych, są zmuszone do zmiany zaplanowanych kosztorysów na swoją niekorzyść. Trudno więc mówić, że w tym wypadku zostaną uwzględnione ich prawa nabyte komentuje Agata Szymborska-Sutton.

Zwrot dostaną tylko młodzi

W projekcie zmian założono możliwość zwrotu podatku VAT w przypadku faktur wystawionych po 1 stycznia 2014 r. Jednak takie prawo ma przysługiwać tylko osobom do ukończenia 35. roku życia. Nie dość, że mamy do czynienia z ograniczeniem wiekowym, to zwrot wydatków będzie możliwy tylko w przypadku materiałów budowlanych wykorzystanych przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. To oznacza, że większość remontujących o zwrocie podatku VAT będzie mogła zapomnieć.
To nie koniec ograniczeń. Powierzchnia użytkowa nie będzie mogła przekraczać 75 mkw. w przypadku mieszkania i 100 mkw. w przypadku domu. Ewentualnie odpowiednio 85 mkw. lub 110 mkw., gdy osoba starająca się o zwrot podatku w dniu wydania pozwolenia na budowę miała na wychowaniu troje dzieci.

Dodatkowym warunkiem jest to, że w dniu złożenia wniosku starający się o zwrot wydatków nie może być właścicielem innego domu lub mieszkania ani nie może mu przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (657)