3 lutego ruszy kwalifikacja wojskowa
Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 3
lutego i potrwa do końca kwietnia - poinformowało we wtorek MSW. Obowiązek stawienia się przed
komisją lekarską będzie dotyczył około 270 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1995
20.08.2013 | aktual.: 20.08.2013 15:26
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w tej sprawie. Dokument określa m.in. czas trwania kwalifikacji, a także roczniki i grupy osób, których będzie dotyczyła.
W przyszłym roku obejmie ona przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1995 roku, a także urodzonych w latach 1990-1994, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Polecamy: Często chorujesz? Szef może cię zwolnić
Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1990-1995 oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół.
Ponadto, kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.
Kwalifikacja wojskowa w 2009 roku zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.
Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.(PAP)