300 aptek zamieszanych w lekową aferę

W prawie 300 aptekach na terenie całego kraju dochodziło do poważnych nieprawidłowości w sprzedaży leków, prowadzone są postępowania kontrolnie - dowiedziała się PAP w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.

300 aptek zamieszanych w lekową aferę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Sprawa ma bezpośredni związek z zamknięciem czterech hurtowni, które miały nielegalnie skupować od aptek m.in. leki przeciwzakrzepowe i zapobiegające odrzuceniu przeszczepów. Preparaty te miały być sprzedawane za granicą po wyższych cenach. Przez takie działania - zdaniem GIF - polscy pacjenci mogli być pozbawieni dostępu do terapii.

Z informacji PAP wynika, że do postępowania w tej sprawie włączono prawie 300 aptek z całego kraju i kilkanaście hurtowni, w których dochodziło do poważnych nieprawidłowości w obrocie produktami leczniczymi. Inspektorzy wykryli także m.in. fałszowanie dokumentacji. GIF nie informuje na razie o wynikach postępowania.

- Kontrole są nadal prowadzone. Zbieramy materiały. Rozważamy złożenie doniesienia do prokuratury. Są to bardzo trudne sprawy, ponieważ dotyczą podmiotów, które mają milionowe obroty, musimy być bardzo dokładni i skrupulatni w gromadzeniu dokumentacji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu postępowania - powiedziała we wtorek PAP szefowa GIF Zofia Ulz.

Dodała, że właściciele niektórych kontrolowanych hurtowni lub aptek zamykają je.
- To dziwna sytuacja. Świadczy o tym, że zdają sobie sprawę, że w Polsce nie będzie możliwe dalsze łamanie prawa - podkreśliła szefowa GIF.

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy lub innej hurtowni farmaceutycznej.

Kontrola GIF wykazała, że w niektórych przypadkach zakup leków od aptek był jedyną działalnością hurtowni. Brakowało w nich dokumentacji produktów leczniczych; pozorowano działalność.

W jednej z zamkniętych hurtowni przedsiębiorca nie przekazywał ministrowi zdrowia kwartalnych raportów dotyczących m.in. wielkości obrotu produktami leczniczymi - a taki obowiązek nakłada na niego Prawo farmaceutyczne. W innej brak było magazynu do przechowywania produktów leczniczych nieodpowiadających wymaganiom jakościowym, w tym zwróconym lub wycofanym z obrotu.

Według właścicieli zamkniętych hurtowni działania GIF są bezprawne. Podkreślają oni, że działali w ramach importu równoległego. Inspektorat nie zgadza się z taką argumentacją.

Import równoległy jest zgodną z prawem formą obrotu towarami pomiędzy krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Hurtownie farmaceutyczne kupują leki w kraju, w którym są one tańsze, i sprzedają tam, gdzie ich cena jest wyższa. W większości przypadków umożliwia to pacjentom zakup tańszych leków. Import równoległy jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia Ministra Zdrowia lub pozwolenia na dystrybucję równoległą wydanego przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA).

Paweł Rozwód

Źródło artykułu:PAP
handel lekamipacjentapteka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)