Trwa ładowanie...

4,1 mln zł na wsparcie dla zwalnianych pracowników

Samorząd Częstochowy otrzymał ok. 4,1 mln zł z Funduszu Pracy na realizację programu wsparcia dla odchodzących z ISD Huty Częstochowa i kooperujących z nią firm. Środki wystarczą na różne formy pomocy dla 270 osób, spośród maksymalnie 1,5 tys. odchodzących.

4,1 mln zł na wsparcie dla zwalnianych pracownikówŹródło: © Kelpfish - Fotolia.com
d3r1z3i
d3r1z3i

O przekazaniu dodatkowych środków przez ministra pracy i polityki społecznej poinformował Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie. Pieniądze będą przeznaczone na program aktywizacji zawodowej osób zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi w ISD Huta Częstochowa i podmiotach z nią kooperujących. Byli hutnicy skorzystają ze szkoleń, staży, refundacji wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz wsparcia finansowego na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Przewidziano szkolenia dla 80 osób, staże dla 30 osób, zatrudnienie na stanowiskach utworzonych w ramach refundacji kosztów ich wyposażenia lub doposażenia dla 60 osób oraz dotacje na uruchomienie własnego biznesu dla 100 osób. Zakłada się, że pierwsi bezrobotni będą mogli skorzystać z tych form wsparcia we wrześniu.

Dla sprawnej realizacji programu będzie powołany koordynator wraz z zespołem, w składzie którego znajdą się: pośrednik pracy, doradca zawodowy oraz specjaliści: ds. obsługi finansowej, ds. aktywizacji oraz ds. rozwoju zawodowego.

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie na zadania na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizację zawodową osób bezrobotnych pozyskał z Funduszu Pracy już ponad 35 mln zł, czyli o 10 mln więcej niż przed rokiem. Dodatkowo w konkursach pozyskano też prawie 8,5 mln zł z unijnych środków.

d3r1z3i

Przed tygodniem w ISD Hucie Częstochowa, zatrudniającej do niedawna ponad 3 tys. osób, zakończył się program dobrowolnych odejść, do którego zgłosiło się ok. 1,2 tys. osób. Podpisano także aneks do zawartego w 2005 r. pakietu socjalnego, który pozwoli zwolnić jeszcze ok. 300 osób. Mają one otrzymać dziesięciokrotność pensji i odprawy. Po tych zwolnieniach łączna redukcja zatrudnienia wyniesie ok. 1,5 tys. osób, czyli połowę załogi.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Teraz właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.

d3r1z3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r1z3i