Trwa ładowanie...

45 zł miesięcznie podatku za służbowy samochód

Podatek dochodowy za używanie przez pracowników służbowych samochodów do celów prywatnych ma wynieść 45 zł albo 90 zł miesięcznie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Takie jest aktualne stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie planowanej tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej.

45 zł miesięcznie podatku za służbowy samochódŹródło: Jupiterimages
d1be19s
d1be19s

Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych to przychód, od którego trzeba zapłacić podatek. Obecnie izby skarbowe w wydawanych interpretacjach uważają, że wysokość przychodu trzeba obliczać na podstawie rynkowych cen wynajmu samochodów. Nowe zasady mają to wszystko znacznie uprościć.

Ryczałt podatkowy za użytkowanie firmowego samochodu do celów prywatnych kilka miesięcy temu zaproponowało Ministerstwo Gospodarki. Przyjęto, że pracownik średnio jeździ samochodem ok. 300 km miesięcznie, co po przemnożeniu przez stawkę kilometrową (obecnie niecałe 84 gr) dało przychód nieznacznie przekraczający 250 zł. Wyliczony od tej sumy podatek dla pracownika wyniósłby 45 zł.

Ministerstwo Finansów chce jednak, by użytkownicy mocniejszych samochodów płacili więcej. Według projektu dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm sześc. stawka podatku wyniosłaby 90 zł miesięcznie. Nowy podatek ma być odliczany co miesiąc od pensji.

"Propozycje nie są jeszcze ostateczne i mogą się zmienić w toku dalszych prac legislacyjnych. Nie są także znane szczegółowe rozwiązania" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d1be19s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1be19s