50 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. emerytur

Ponad 50 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej zebrali w ciągu kilku dni politycy SLD - poinformował w Łodzi rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Akcję zbierania podpisów Sojusz rozpoczął we wtorek w Warszawie. Chce ją prowadzić w całej Polsce do końca marca i zebrać w sumie 500 tys. podpisów. Jednak Joński uważa, że SLD podpisów zbierze o wiele więcej.

Zdaniem rzecznika to nie większość sejmowa PO i PSL powinna decydować o wydłużeniu wieku emerytalnego, ale Polacy w referendum.

Dodał, że Sojusz popiera Solidarność, która również zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego. Ostatnio lider "S" Piotr Duda informował, że związek zebrał już ponad 950 tys. podpisów i zamierza kontynuować tę akcję.

Joński uważa, że jest możliwe, iż w sumie zostanie zebranych prawie 2 mln podpisów i premier Donald Tusk nie będzie mógł "przejść obok tego obojętnie"; będzie musiał zrozumieć, że w takiej sprawie to Polacy muszą się wypowiedzieć.

- Nie można wprowadzić wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, bo nie ma ofert pracy dla osób powyżej 50. i 60. roku życia, jak również Polacy pracują najciężej w Europie. Często pracują po 10 i 12 godzin dziennie - mówił. Według niego nie można też przenosić do naszego kraju systemów obowiązujących we Francji czy Niemczech, ponieważ tam emerytury są dużo wyższe.

Przypomniał, że SLD proponuje, aby o przejściu na emeryturę decydował staż pracy a nie wiek biologiczny. Według Sojuszu kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. - Ale oczywiście jesteśmy otwarci na dyskusję, gdyby taka miała miejsce - mówił.

SLD chce, by w referendum Polacy odpowiedzieli m.in. na pytanie, czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

W czwartek politycy i sympatycy Sojuszu będą zbierali podpisy w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W piątek - w Zgierzu, Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradzu. W sobotę akcja zbierania podpisów przeprowadzona zostanie w Poznaniu. Joński zaznaczył, że w Łódzkiem SLD zamierza zebrać ponad 50 tys. podpisów.

Zgodnie z prawem Sejm może postanowić o poddaniu pod referendum określonej sprawy z własnej inicjatywy, a także na wniosek Senatu, Rady Ministrów lub obywateli. Inicjatywa obywatelska musi być poparta przez co najmniej 500 tys. osób mających prawo udziału w referendum.

Według konstytucji Sejm ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wynik jest wiążący, jeśli w referendum wzięła udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Źródło artykułu:PAP
sldreferendumwiek emerytalny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)