Trwa ładowanie...

500+. Auchan chce wiedzieć, czy pracownicy biorą świadczenie

Pracownicy sieci Auchan otrzymali do wypełnienia ankiety, w których mają wpisać, czy pobierają 500 zł na dziecko i na ile dzieci mają świadczenia. Pracownicy sklepu boją się, że jeśli nie wypełnią ankiet, to stracą pracę.

500+. Auchan chce wiedzieć, czy pracownicy biorą świadczenieFot: Fieldafar/Flickr (CC BY 3.0)
d2gwpc8
d2gwpc8

Pracownicy sieci Auchan otrzymali do wypełnienia ankiety, w których mają wpisać, czy pobierają 500 zł, a jeśli tak, to na ile dzieci. Pracownicy sklepu boją się, że jeśli ich nie wypełnią, to stracą pracę.

O sprawie napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Wypełnianie zaświadczeń jest dobrowolne, więc pracownik może odmówić ich wypełnienia. Jak jednak wynika z sygnałów zebranych przez dziennik, kierownicy sklepów grożą zwolnieniem z pracy tym, którzy by odmówili.

Po co sieci informacja, kto pobiera 500+ i na ile dzieci? Auchan chce uwzględniać świadczenie w dochodzie, który jest podstawą do naliczania zapomogi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, na co nie zgadzają się związki zawodowe. Przedstawiciele działającej w sieci "Solidarności" uważają, że sposób zbierania informacji jest niezgodny z prawem.

Jeśli pracownik nie wypełni deklaracji, to mógłby nie zostać uwzględniany przy podziale środków z funduszu lub zakwalifikowany do grupy osób otrzymujących najniższe świadczenie. Pracownicy sieci mają obawy, czy informacje o 500+ nie zostaną wykorzystane przez pracodawcę do zmiany wysokości ich pensji.

d2gwpc8

Dziennik zwraca uwagę, że podobne ankiety wypełniali też pracownicy Biedronki. Tam jednak było to uzgodnione ze związkami zawodowymi.

Jak poinformowała nas rzeczniczka sieci Dorota Patejko, deklarację składają pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń z Funduszu Socjalnego. - Składają prośbę do członków komisji socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny. To realizacja wymogu, jaki stawia na pracodawcy ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny - wyjaśnia rzeczniczka.

- Nieprawdą jest, że oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników, pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu - zastrzega.

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8