Trwa ładowanie...
500+
31-03-2017 11:06

500+ pomogło ludziom pospłacać długi

Program 500 plus przynajmniej części osób pomógł nie wpaść w problemy, a także spłacić długi finansowe na mniejsze sumy - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Mimo to, aż 62 proc. badanych przez BIG nie było w stanie wskazać wydarzenia politycznego lub ekonomicznego, które najbardziej wpłynęło na ich obecną sytuację finansową.

500+ pomogło ludziom pospłacać długiŹródło: Eastnews, fot: REPORTER
d2u2dvd
d2u2dvd

Za to ci, którzy wymienili jednak takie zdarzenie, zwykle mówili 500 plus.

Biorąc pod uwagę, że z tej formy pomocy państwa korzysta 2,56 mln rodzin (19 proc. gospodarstw domowych w Polsce), właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu (w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 18-65 lat) - zwraca uwagę BIG.

Zdaniem BIG interesujący jest fakt, że program 500 plus zdecydowanie bardziej został dostrzeżony przez kobiety - 31 proc. wskazań, niż mężczyzn - 18 proc.

d2u2dvd

- Zakładaliśmy, że start programu 500+ pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia, z którym wcześniej sobie nie radzili, a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG - wskazał cytowany w komunikacie wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. - Nasze przewidywania w pewnym stopniu się sprawdziły - dodał.

Z danych wynika, że w ciągu 12 miesięcy, od końca lutego 2016 r. do końca lutego 2017 r., liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. Jak podkreślił BIG, w przypadku niesolidnych dłużników notowanych w BIG InfoMonitor ich udział spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc.

Trudno jednak nie zauważyć, że liczba wszystkich niepłacących zobowiązań (min. 200 zł opóźnione o co najmniej 60 dni) znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor wzrosła przez rok o 26 proc. z ok. 1,4 mln do ponad 1,8 mln - podkreślono w raporcie. Dodano, że przybyło także nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.), czyli o 11 proc., a tych z zaległościami na wyższe kwoty przybyło o 37 proc. Wzrosła również łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do BIG InfoMonitor z powodu nieuregulowania rachunków, alimentów, rat pożyczek, czy też zobowiązań wobec sądów - z 16,4 mld zł do 26,9 mld zł.

Jak wynika z informacji BIG, wypłaty z tytułu programu 500 plus pochłonęły w zeszłym roku ponad 17 mld zł. W tym roku uprawnieni mają otrzymać ok. 23 mld zł.

d2u2dvd

Ankietowani na liście zdarzeń wpływających na sytuację finansową podali także: wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski (5 proc.). "Za ważne, 4 proc. badanych uznało również wyniki wyborów w USA oraz wynik referendum w Wielkiej Brytanii Brexit, a także wahania notowań franka szwajcarskiego, które dają się we znaki ponad 593 tysiącom kredytobiorców spłacających mieszkaniowe kredyty w tej walucie" - czytamy w raporcie z badania.

d2u2dvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u2dvd