55 proc. pracodawców nie planuje zmian zatrudnienia, 63 proc. zmian płac - Randstad, OBOP
30.11. Warszawa (PAP) - 55 proc. pracodawców nie planuje zmian zatrudnienia, zaś zwiększenie zatrudnienia przewiduje 24 proc. badanych, a redukcje 14 proc. - wynika z sondażu...
30.11. Warszawa (PAP) - 55 proc. pracodawców nie planuje zmian zatrudnienia, zaś zwiększenie zatrudnienia przewiduje 24 proc. badanych, a redukcje 14 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla agencji Randstad. 63 proc. pracodawców nie planuje zmian poziomu wynagrodzeń, 29 proc. planuje podwyżki.
"Niezmiennie od kilku kwartałów większość firm planuje utrzymać zatrudnienie na aktualnym poziomie, jednak w porównaniu do badania sierpniowego grupa ta maleje (55 proc. wobec wcześniejszych 64 proc.). Bardzo stabilna jest grupa respondentów planujących zwiększenie zatrudnienia - od listopada 2009 r. co czwarty pracodawca deklaruje, że będzie zatrudniał nowych pracowników (24 proc.)" - napisano w komentarzu do wyników badań.
Z badania wynika, że 63 proc. badanych nie planuje zmian w zakresie wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu, zaś grupa respondentów planujących podwyżki pensji wzrosła z 29 proc. do 17 proc.
Z sondażu wynika, że stagnacji w gospodarce spodziewa się 41 proc. badanych, wzrostu gospodarczego oczekuje 37 proc. respondentów, a recesji - 13 proc.
"Największy, choć w perspektywie czasu malejący, udział badanych przedsiębiorców zapowiada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy należy spodziewać się stagnacji (41 proc.). W porównaniu do ubiegłego badania nie zmieniła się grupa respondentów spodziewających się wzrostu gospodarczego - deklarację taką składa częściej niż co czwarty odpowiadający (37 proc.)" - napisano w komentarzu.
"Alarmujący dla rynku jest fakt, że znacząco zwiększyła się grupa przedsiębiorstw, która spodziewa się recesji - w sierpniu br. było to 7 proc., w bieżącym badaniu 13 proc." - dodano.
Badanie realizowane przez TNS OBOP odbywa się w cyklu kwartalnym. Każda edycja badania jest przeprowadzana na reprezentatywnej ze względu na wielkość firmy i region próbie 300 firm. Wywiady bieżącej edycji badania zostały zrealizowane w okresie od 28 października do 15 listopada 2010 r. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług. (PAP)
fdu/ ana/