Abonament po nowemu. Rząd zapowiada kolejne zmiany
Rząd od dawna szykuje zmiany w opłacie abonamentowej. W ściągnięciu pieniędzy na media narodowe pomogą operatorzy telewizji kablowych i satelitarnych. Dłużej potrwa tzw. vacatio legis, czyli czas na wejście przepisów w życie. Niedługo projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.
"Komitet Stały Rady Ministrów przyjął już ten projekt i rekomendował go Radzie Ministrów. Teraz zajmuje się nim Rządowe Centrum Legislacji i sprawdza go pod względem prawnym" - powiedział Kowalczyk.
"Jeśli wszystko będzie w porządku, projekt powinien trafić na najbliższe posiedzenie rządu" - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że zdarza się, iż RCL ma jakieś legislacyjne uwagi do projektów i wówczas trafiają one pod obrady rządu nieco później.
Kolejna zmiana. Dłuższe vacatio legis
Kowalczyk poinformował, że Komitet Stały RM wprowadził jedną istotną zmianę do projektu Ministerstwa Kultury. "Zmiana ta dotyczyła wydłużenia vacatio legis do 3 miesięcy. Została ona wprowadzona na wniosek ministra infrastruktury, który tłumaczył, że w krótszym okresie Poczcie Polskiej nie uda się wdrożyć odpowiedniego systemu informatycznego" - powiedział Kowalczyk. Pierwotnie w projekcie zapisano, że nowe regulacje wchodzą w życie po upływie miesiąca od ich ogłoszenia. "Ponadto żadnych poważnych zmian nie wprowadziliśmy, jedynie drobne poprawki legislacyjne" - zaznaczył szef Komitetu Stałego RM.
Poczta Polska skontroluje
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.
Centrum Obsługi Finansowej Poczty, która obecnie odpowiada za ściągalność abonamentu, dysponuje danymi ok. 6 mln gospodarstw domowych. Drugie tyle gospodarstw jest poza jej zasięgiem.
Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.
Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.
Rafał Białkowski (PAP)