Trwa ładowanie...
d2xiy1i

ABW ws. zatrzymań w związku z oszustwami w handlu paliwami (komunikat)

...

Share
d2xiy1i

18.03. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, zatrzymali 15 osób w związku z oszustwami w handlu paliwami. Grozi im do 5 lat więzienia. Straty sięgają co najmniej 37 mln złotych.

Delegatura ABW w Łodzi prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim śledztwo przeciwko funkcjonującej na terenie kraju grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych polegających na uszczuplaniu podatku VAT w związku z handlem paliwami.

W dniach 10-13 marca 2014 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach tego postępowania zatrzymali 15 osób - właścicieli podmiotów gospodarczych z województw: łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego, a także organizatorów procederu.

d2xiy1i

Prokuratura przedstawiła im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na uszczuplaniu podatku VAT wielkiej wartości w łącznej kwocie co najmniej 37 milionów złotych w związku z handlem importowanym olejem napędowym i benzyną.

Jak ustalono, sprawcy w ciągu jednego tylko roku stworzyli sieć kilkunastu spółek zakładanych przeważnie na tzw. słupy, które następnie wykorzystywano do legalizowania importu paliw i rozprowadzania ich na terenie kraju bez uiszczania należnego od tych transakcji podatku VAT. Szacunkowe wyliczenia przeprowadzone na podstawie zabezpieczonych w sprawie dowodów wskazują, iż w ten sposób do Polski trafiło ponad 30 mln litrów paliwa.

Prokuratura zastosowała wobec zatrzymanych poręczenia majątkowe w kwotach od 5 tys. do 50 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec dwóch podejrzanych wystąpiono do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, który to wniosek nie został jednak uwzględniony. Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na tę decyzję sądu.

Podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2xiy1i

Podziel się opinią

Share
d2xiy1i
d2xiy1i