Trwa ładowanie...
d497a2t

Acron podtrzymuje chęć uczestnictwa w prywatyzacji Tarnowa, mimo negatywnych sygnałów z MSP

14.06. Warszawa (PAP) - Acron podtrzymuje chęć uczestnictwa w procesie prywatyzacji Azotów Tarnów, mimo że resort skarbu ocenił, iż pozytywna odpowiedź na wezwanie tej grupy na...

d497a2t
d497a2t

14.06. Warszawa (PAP) - Acron podtrzymuje chęć uczestnictwa w procesie prywatyzacji Azotów Tarnów, mimo że resort skarbu ocenił, iż pozytywna odpowiedź na wezwanie tej grupy na akcje Tarnowa zagrozi realizacji ogłoszonej w środę nowej strategii spółki - poinformował Acron w komunikacie prasowym.

"(...) mimo sygnałów wysyłanych na rynek przez MSP, kontynuujemy nasze wezwanie na akcje Azotów Tarnów. Uważamy, że jako inwestor strategiczny możemy zapewnić długofalowe korzyści zarówno polskim spółkom z grupy, jak i wszystkim ich akcjonariuszom. Podtrzymujemy zatem chęć uczestnictwa w procesie prywatyzacji spółki" - napisał Acron w komunikacie.

Zdaniem Acronu stanowisko przedstawiane przez MSP pokazuje brak konsekwencji ze strony resortu, gdyż wezwanie stanowi odpowiedź na Plan Prywatyzacji na lata 2012-2013 i nastąpiło po wielokrotnych publicznych zaproszeniach MSP oraz konsultacjach z resortem, które wtedy podtrzymywało swoje zainteresowanie pozyskaniem strategicznego inwestora dla Grupy Azoty-Tarnów.

"Obecnie jesteśmy informowani, że MSP odrzuca możliwość pozytywnej odpowiedzi na wezwanie Acronu, ponieważ uniemożliwiłoby to realizację uaktualnionej strategii grupy, zakładającej samodzielny rozwój. Zupełnie nie zgadza się to z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli MSP, jak też i najnowszą wypowiedzią ministra Rafała Baniaka, który wskazuje na możliwość kolejnego wezwania" - dodano.

d497a2t

Acron odrzuca argument MSP, że sukces wezwania mógłby mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów polskiego rynku chemicznego. Zdaniem rosyjskiej spółki oznacza to de facto decyzję o odrzuceniu możliwości sprzedaży udziałów w polskich spółkach chemicznych także innym strategicznym inwestorom.

Acron ocenił opublikowaną w środę strategię Azotów Tarnów, jako dokument "bardzo ogólny, lakoniczny i nie odpowiadający na wyzwania i zagrożenia jakie mogą się pojawić w branży w następnych latach".

"Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które zapewni konkurencyjność Azotów Tarnów w dłuższym okresie, jest wsparcie inwestora strategicznego, takiego jak my - z bazą surowcową i globalną skalą i doświadczeniem. Taki jest rynek, który wymaga od producentów konsolidacji" - dodano.

Ministerstwo Skarbu Państwa podało w środę, że pozytywna odpowiedź na wezwanie Grupy Acron na akcje Azotów Tarnów zagrozi realizacji nowej strategii spółki.

d497a2t

Resort poinformował również, że "pozytywna odpowiedź na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT (...) mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców".

Z kolei wiceminister skarbu, Rafał Baniak, powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie niewykluczone jest kontrwezwanie na Azoty Tarnów.

Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, w maju wezwała do sprzedaży 41.550.037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ. Zapisy w wezwaniu rozpoczęły się 6 czerwca i potrwają do 22 czerwca. (PAP)

jow/ ana/

d497a2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d497a2t