Trwa ładowanie...
d3zqcor

Grupa Azoty

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: grupa azoty

Polskie przedsiębiorstwo o dużym znaczeniu na rynku europejskim, działa w branży nawozowo-chemicznej. Istnieje od 1927 roku, a jego główna siedziba znajduje się w Tarnowie.

Działalność

Grupa Azoty jest innowacyjną spółką, która znajduje się na drugim miejscy w Unii Europejskiej na liście producentów nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W ramach Grupy Kapitałowej Azoty funkcjonują największe w Polsce zakłady produkcyjne działające dla przemysłu chemicznego: Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty Police, Zakłady Azotowe Kędzierzyn oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach. Należą do niej również polskie spółki takie jak ATT Polymers GmbH, Siarkopol, Koltar czy PROReM, a także firmy produkcyjne z Senegalu i Niemiec.

Do produktów wytwarzanych przez Grupę Azoty należą nawozy mineralne (mocznik, saletra amonowa czy siarczan amonu), melamina, kaprolaktam, biel tytanowa, plastyfikatory, tworzywa konstrukcyjne, amoniak i kwas fosforowy. W przedsiębiorstwie pracuje około 14 tys. osób, a od grudnia 2016 roku prezesem Grupy Azoty jest Wojciech Wardacki.

Grupa Azoty jest znanym sponsorem sportowym takich klubów jak Azoty-Puławy, Pogoń Szczecin, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Chemik Police i Unia Tarnów ŻSSA, a także Polskiego Związku Narciarskiego oraz licznych wydarzeń sportowych.

Rynek światowy

Grupa Azoty ma duże znaczenie jako przedsiębiorstwo chemiczne na rynku europejskim – znajduje się na drugim miejscu w produkcji nawozów mineralnych i melaminy, plasuje się wysoko również jako wytwórca nawozów wieloskładnikowych, plastyfikatorów i alkoholi OXO.

W 2015 roku Grupa Azoty znalazła się na liście ICIS TOP 40 Power Players grupującej wpływowe spółki rynku chemicznego na świecie, dwukrotnie (2015, 2016) trafiła też do zestawień znaczących przedsiębiorstw chemicznych według Boston Consulting Group.

Historia

Początki Grupy Azoty sięgają 1927 roku, kiedy Ignacy Mościcki zadecydował o powstaniu Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa miały konsolidacje z początku drugiej dekady XXI wieku – połączyło się ono z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn, Zakładami Azotowymi Police i Zakładami Azotowymi w Puławach.

Na lata 2014–2020 Grupa Azoty S.A. zaplanowała duże inwestycje o wartości nawet 7 mld zł.

Giełda

Grupa Azoty notowana jest na GPW od 2008 roku; należy ona do indeksów WIG30, mWIG 40, WIG-CHEMIA, WIG-Poland, a także do Respect Index. Wchodzi też w skład indeksów zagranicznych MSCI Emerging Markets, FTSE Emerging Markets, FTSE4Good Emerging.

Akcjonariat Grupy Azoty tworzą: Skarb Państwa (33 proc.), Rainbee Holdings (9,90 proc.), Opansa Enterprises (9,52 proc.), TFI PZU (8,60 proc.), EBOiR (5,57 proc.) i Nationale-Nederlanden OFE (5,57 proc.).

W 2015 roku wartość rynkowa Grupy Azoty wyniosła ok. 9,7 mld zł.

d3zqcor

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zqcor
d3zqcor
d3zqcor
d3zqcor