Afera wokół Poland Spring w Stanach Zjednoczonych. "To jedno wielkie oszustwo"

Afera z "polską wodą" wybuchła w Stanach Zjednoczonych. Klienci żądają wielomilionowych odszkodowań, bo czują się oszukani przez koncern Nestle. Ten za Oceanem sprzedaje wodę o nazwie Poland Spring. Wbrew pozorom nie ma ona nic wspólnego z naszym krajem. Wręcz przeciwnie wydobywana jest w stanie Maine.

Afera wokół Poland Spring w Stanach Zjednoczonych. "To jedno wielkie oszustwo"
Źródło zdjęć: © Instagram.com | Poland Spring

I właśnie to odkrycie zaskoczyło kupujących. Grupa klientów twierdzi, że nazwa jest myląca i Poland Spring (można to tłumaczyć jako „polska wiosna” albo „polskie źródło”) to jedno wielkie oszustwo. W tym tygodniu złożyli więc do sądu okręgowego w Connecticut pozew przeciwko firmie Nestlé Waters North America (część koncernu Nestle). Dokument liczy aż 325 stron i wylicza wszystkie marketingowe „sztuczki”.

Pozywający twierdzą, że w reklamach i na opakowaniach podkreślano, że woda jest w 100 proc. źródlana. Miało to sugerować wysoką jakość. Tymczasem zdaniem klientów pochodzi ona nie z głębinowych odwiertów, ale z wód gruntowych. A to oznacza złamanie definicji wody źródlanej ustalonej przez amerykański Instytut Żywności i Leków.

Organizacja skarżąca Nestle twierdzi, że Poland Spring zbierana jest z ujęć, które nie spełniają norm określonych dla wód źródlanych. Podkreślanie tego na opakowaniu jest więc oszustwem. Konsumenci dodają też, że Poland Spring nie ma nic wspólnego z Polską, bo powstaje w stanie Maine.

O sprawie pisze większość amerykańskich mediów. Powód? Kwota roszczenia. W związku z tymi wszystkim zarzutami konsumenci żądają bowiem minimum 5 milionów dolarów odszkodowania, a więc ok. 17-18 mln zł.

Woda z powietrza. Tak się to teraz robi

Co na to Nestle? Koncern ustami swojego rzecznika odpowiada, że zarzuty są bezpodstawne, a cała sprawa ma na celu jedynie osiągnięcie korzyści finansowych przez pozywających. Na Facebooku marki zamieszczono też informację „Badania wykonywane są codziennie, co tydzień, co miesiąc. Spełniamy lub przekraczamy surowe normy FDA i EPA. 100 proc. naturalnej wody źródlanej z Maine od 1845 roku”.

To jednak nie pierwsze kontrowersje związane z Poland Spring. Już 15 lat temu Nestle musiało zapłacić 10 mln dolarów na organizacje charytatywne, bo zarzucono mu, że Poland Spring nie jest wodą źródlaną. Na dodatek woda miała być wtedy pobierana z ujęcia zlokalizowanego blisko wysypiska śmieci.

Sama woda w USA jest bardzo popularna. Jest na przykład sponsorem Nowojorskiego Maratonu, to jeden z największych na świecie biegów tego typu. Nazwa wody pochodzi nie od kraju Polska, a od miasta Poland w stanie Maine.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (147)