Trwa ładowanie...

Agencja Standard & Poor's utrzymała wysoki rating Krakowa

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie A- z perspektywą stabilną. Ocena jest potwierdzeniem wysokiej wiarygodności miasta na rynkach finansowych.

Share
Agencja Standard & Poor's utrzymała wysoki rating Krakowa
Źródło: Flickr / CC, Fot: slices of light
d1q4urn

Ocena A- odpowiada ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych i jest najwyższym wynikiem z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju.

Według agencji S&P Kraków wciąż wykazuje dobre wyniki budżetowe, dzięki ożywieniu gospodarczemu oraz oszczędnościom wprowadzonym przez władze miasta, które nawet nieco przekroczyły oczekiwania tej instytucji.

d1q4urn

Agencja zwraca uwagę na płynność finansową miasta, która wciąż jest słaba. Odnotowuje jednak, że wskaźnik ten stopniowo poprawia się.

"Stabilna perspektywa odzwierciedla pogląd, że stanowcze działania władz Krakowa na rzecz kontroli wydatków oraz wsparcie rozwoju gospodarczego pomogą w wykonaniu budżetu na założonym poziomie oraz poprawią słabą obecnie płynność finansową miasta" - napisano w opublikowanym komunikacie.

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard and Poor's ocenia wiarygodność kredytową Krakowa corocznie od 1997 r.

Według władz miasta uzyskanie odpowiednio wysokiego ratingu nie tylko zwiększa prestiż miasta na rynkach międzynarodowych, ale warunkuje szeroki dostęp do rynków finansowych, co jest szczególnie istotne dla prowadzenia aktywnej polityki finansowej związanej z realizacją wieloletniego programu inwestycyjnego.

Zgodnie z budżetem Krakowa na 2014 rok dochody gminy mają wynieść 3,955 mld zł, a wydatki prawie 3,949 mld zł. Planowane w 2014 r. wydatki na inwestycje to 732,5 mln zł. W budżecie będzie niewielka nadwyżka - w wysokości 6,5 mln zł. Zadłużenie Krakowa ma się zmniejszyć o 28,5 mln zł, do 1 mld 971,5 mln zł.

d1q4urn

Podziel się opinią

Share
d1q4urn
d1q4urn