Trwa ładowanie...
d4bg840

Akcjonariusze zdecydowali o likwidacji Huty Szopienice

26.9.Katowice (PAP) - Akcjonariusze Huty Metali Nieżelaznych
Szopienice w Katowicach zdecydowali w piątek o jej likwidacji -
poinformowali PAP przedstawiciele załogi.


Share
d4bg840

26.9.Katowice (PAP) - Akcjonariusze Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach zdecydowali w piątek o jej likwidacji - poinformowali PAP przedstawiciele załogi.

Blisko 62 proc. akcji huty należy do giełdowej spółki Hutmen z grupy Impexmetalu, 32 proc. do Skarbu Państwa.

Decyzja o likwidacji to konsekwencja podjętej na początku września decyzji akcjonariuszy o niecelowości dalszego istnienia spółki. Wnioskował o to zarząd przynoszącej straty i zadłużonej huty, za aprobatą jej rady nadzorczej. Zakład ma być zamknięty, a jego majątek sprzedany.

d4bg840

Według wcześniejszych informacji zarządu, na obecną sytuację huty, której efektem jest jej likwidacja, złożyła się m.in. strata spekulacyjna na kontraktach zawieranych w 2007 r. na giełdzie londyńskiej (55 mln zł), wzrost zadłużenia do ok. 140 mln zł oraz kosztów finansowych do 0,9 mln zł miesięcznie, ponad 90-procentowy wzrost cen miedzi (na jej zakup potrzebne są środki obrotowe) na światowych rynkach, rosnące ceny energii, a także umocnienie się złotego.

HMN Szopienice jest producentem wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu, w tym taśm, blach, bloków, płyt, krążków oraz rurek cienkościennych z miedzi i jej stopów. Moce produkcyjne zakładu sięgają 40 tys. ton wyrobów rocznie. W ubiegłym roku strata netto spółki wyniosła 88,5 mln zł przy 517,7 mln zł przychodów. W tym roku, do końca lipca, przychody wyniosły 204,5 mln zł, a strata 15 mln zł. (PAP)

mab/ krf/ mow/ gor/

d4bg840

Podziel się opinią

Share
d4bg840
d4bg840