Trwa ładowanie...

Allegro odmówiło McDonaldowi. Jest precedens!

Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie ujawniania danych użytkowników handlujących na Allegro. Z prośbą o ich podanie wystąpił McDonald. (Sygnatura akt: I OSK 834/11 i I OSK 1137/11).

Allegro odmówiło McDonaldowi. Jest precedens!Źródło: AFP, fot: David Paul Morris
d1gj0f1
d1gj0f1

Sieć chciała poznać personalia osób, które wystawiły na internetowych aukcjach bonifikarty - wydane na okaziciela karty uprawniające do zniżkowych zakupów w barach McDonald's. Firma wydawała je pracownikom i partnerom handlowym spółki.

W regulaminie zastrzegła jednak, że osoby, które otrzymały karty nie mogły ich sprzedawać ani oddawać. Do promocji uprawnieni byli tylko ich pierwsi właściciele.

Gdy McDonald's odkrył, że karty masowo trafiają na Allegro, wystąpił o udostępnienie danych sprzedawców. Największy polski serwis aukcyjny odmówił, więc sieć zwróciła się do GIODO o wydanie nakazu udostępnienia danych osobowych. We wnioskach podał, że karty są własnością McDonald's, a ponieważ ich starzy i nowi właściciele naruszyli regulamin promocji, to muszą je zwrócić.

Sieć dwa razy składała taki wniosek, a inspektorat dwa razy odmówił wydania decyzji. GIODO argumentował, że McDonald 's spodziewał się, że właściciele bonifikart mogą chcieć je odsprzedać, o czym świadczą zapisy regulaminu promocji. A mimo to nie podjął żadnych działań służących zabezpieczeniu swoich interesów.

d1gj0f1

McDonald's zaskarżył odmowę, a sąd pierwszej instancji przyznał mu rację. W uzasadnieniu wyroku napisano, że ochrona prywatności i ochrona interesów spółki mają charakter konkurencyjny, ale obie są chronione w konstytucji.

Inspektor wniósł skargę kasacyjną, a NSA przychylił się do stanowiska GIODO. NSA podał, że sąd pierwszej instancji nie uwzględnił przepisów unijnych, a z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że w wypadku usług internetowych interpretacja przepisów ma być nakierowana na ochronę prywatności.

Sąd podkreślił też, że w zakresie usług elektronicznych ochrona danych osobowych poszła tak daleko, że można je ujawniać tylko na potrzeby postępowań karnych.

Wyroki są prawomocne.

d1gj0f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gj0f1