Trwa ładowanie...
d3zla33

Armia rozbita po misji

Trudne przeżycia na misji w Afganistanie powodują zaburzenia emocjonalne u co trzeciego żołnierza i odbijają się na jego sytuacji rodzinnej
Share
Armia rozbita po misji
Źródło: Adam Gregor - Fotolia.com
d3zla33

Trudne przeżycia na misji w Afganistanie powodują zaburzenia emocjonalne u co trzeciego żołnierza i odbijają się na jego sytuacji rodzinnej - pisze "Rzeczpospolita".

A jak wynika z badań Wojskowego Biura Badań Społecznych (WBBS), aż 90 proc. ankietowanych przyznaje, że w Afganistanie byli narażeni na ostrzał artyleryjski, 83 proc. doświadczyło bezpośredniego zagrożenia życia. Zaś 64 proc. musiało użyć broni, a 54 proc. strzelało do ludzi.

W porównaniu z badaniami sprzed 2 lat zwiększyło się przeświadczenie żołnierzy, że zdobyte podczas misji umiejętności i doświadczenia nie są po ich powrocie wykorzystywane. Uważa tak aż 73 proc., czyli o 13 pkt proc. więcej niż 2 lata wcześniej.

d3zla33

Respondenci narzekają również na ograniczone możliwości awansu, powrót do monotonii służby i wojskową biurokrację.

Z badań WBBS wynika jednocześnie, że wyjazd pozytywnie wpływa na sytuację materialną żołnierzy - mogą zarobić ok. 10 tys. zł miesięcznie. Wojskowi przyznają też, że zdobyli dodatkowe umiejętności, a także nauczyli się współpracy w trudnych sytuacjach.

Dotychczas 25 tys. polskich żołnierzy uczestniczyło w misji afgańskiej, która od 2007 r. kosztowała 5 mld zł.

*Polecamy: * Elastyczny czas pracy – rząd tłumaczy reformę

(AS)

Zobacz: 10 prostych sposobów radzenia sobie ze stresem

d3zla33

Podziel się opinią

Share
d3zla33
d3zla33