Trwa ładowanie...
dbz7wdu
07-09-2016 14:50

ARP chce aktywnie uczestniczyć w Programie e-Bus

Krynica-Zdrój, 07.09.2016 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) chce aktywnie uczestniczyć w Programie e-Bus, którego celem jest stworzenie autobusu elektrycznego, wykonanego niemal w całości z polskich komponentów, poinformował prezes Marcin Chludziński.

dbz7wdu
dbz7wdu

"Program e-Bus przełoży się na wzrost elektromobilności w Polsce i da pozytywny impuls dla rozwoju sektora pojazdów elektrycznych w branży motoryzacyjnej. ARP jako podmiot działający w ramach Grupy PFR chce aktywnie uczestniczyć w jego realizacji" - powiedział Chludziński podczas debaty "E-Busy w drodze do elektromobilności miast" w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy..

Według niego, od kilku lat można zaobserwować globalny trend, który podąża w kierunku pełnej elektryfikacji pojazdów kołowych, a polscy producenci autobusów jako jedni z pierwszych oferują modele w pełni zelektryfikowane. Prezes wskazał m.in. na niezaprzeczalne sukcesy Solarisa, jak np. wygrane przetargi w kraju oraz na świecie, wzrost technologiczny oraz ciągłą poprawę oferty. Co według niego ważne, duże perspektywy rozwoju w tym obszarze mają też inne polskie firmy, np. Ursus.

"Zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju Program e-Bus ma doprowadzić do stworzenia autobusu elektrycznego, wykonanego niemal w całości z polskich komponentów. Dodatkową korzyścią e-Busów jest wypełnienie niszy elektromobilności, która w przypadku Polski jest szansą na dogonienie w dziedzinie motoryzacji krajów Zachodu. Polski elektryczny autobus może stać się wizytówką naszego eksportu. Dziś tworzymy warunki i wysyłamy impuls do polskiej branży motoryzacyjnej, ale również do polskich miast, które chcemy zachęcać do włączania się w realizację programu" - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Prognozy rozwoju światowego rynku autobusów wskazują, że należy oczekiwać wyraźnego odchodzenia od konwencjonalnych, wysokoprężnych silników, w kierunku tych napędzanych elektrycznie lub na CNG/LNG. Do 2020 r., udział autobusów konwencjonalnych na świecie spadnie z 89% do 72%, natomiast tych napędzanych alternatywnie wzrośnie z 6% do 15%, wskazała ARP w komunikacie.

dbz7wdu

W ubiegłym roku w Polsce zostało wymienionych ok. 700 autobusów miejskich, ale z roku na rok ta liczba będzie rosła. Jak podkreślają eksperci, rozwój branży autobusów elektrycznych przyczyni się do powstania nowych specjalistycznych miejsc pracy. Przy produkcji 1 000 autobusów może to być nawet ok. 5 tys. miejsc pracy.

Środki na realizację programu E-Bus będą pochodziły m.in.z Funduszy Europejskich, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także od partnerów przemysłowych.W kolejnych krokach planowane jest ogłoszenie konkursów z zakresu B+R, zaproszenie firm do udziału w projekcie oraz wybór miast pilotażowych, podano również.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Dziś jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

dbz7wdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbz7wdu