Trwa ładowanie...

Austriaccy muzułmanie oskarżają Lego

Turecka społeczność muzułmańska w Austrii oskarża duńską firmę o szerzenie nienawiści. Zdaniem muzułmanów zestaw klocków, z którego można zbudować pałac Jabby – postaci z Gwiezdnych Wojen - obraża ich.
Share
Austriaccy muzułmanie oskarżają Lego
Źródło: Color Bricks, fot. Alan Chia, lic. cc/ Wikipedia
d4bfzvc

Turecka społeczność muzułmańska w Austrii oskarża duńską firmę o szerzenie nienawiści. Zdaniem muzułmanów zestaw klocków, z którego można zbudować pałac Jabby – postaci z Gwiezdnych Wojen - ich obraża.

Zdaniem austriackich Turków zestaw lego, z którego można zbudować pałac Jabby, jest zbyt podobny do meczetu i minaretu Hagia Sophia – jednej z najsłynniejszych budowli tego typu na świecie. Żądają oni od Lego przeprosin za obrażenie ich uczuć religijnych. To, co Lego proponuje dla dzieci, to czysty rasizm - twierdzi stowarzyszenie.

Dodatkowo zdaniem muzułmanów zły wydźwięk ma tez główna postać z zestawu klocków. Utrzymują, że Jabba przedstawiony jest jako „terrorysta”, który pali fajkę wodną i ma mordercze zwyczaje.

 (fot. LEGO)
Źródło: (fot. LEGO)

W oświadczeniu organizacji można przeczytać: – Oczywiste jest, że ze złej postaci Jabby oraz całej scenerii bije uprzedzenie rasowe oraz ukryte insynuacje na temat Azjatów i ludzi z krajów Orientu jako osób, które mają kryminalną osobowość.
Przedstawiciele organizacji zapowiadają bojkot produktów, a nawet wystąpienie na drogę sądową.

d4bfzvc

Przedstawicielka Lego zabrała głos w tej sprawie: - Produkt Lego Star Wars nie odnosi się do żadnego istniejącego w rzeczywistości budynku czy ludzi. Wszystkie figurki w zestawie wzorowane są na postaciach filmowych. Przykro nam, że produkt spowodował, iż przedstawiciele tureckiej społeczności doszli do złych wniosków, ale należy pamiętać, że przy projektowaniu zestawu odnoszono się tylko do fikcyjnej zawartości świata Gwiezdnych Wojen.

d4bfzvc

Podziel się opinią

Share
d4bfzvc
d4bfzvc