Trwa ładowanie...

Automat nie przyjął nowego banknotu? Należy ci się odszkodowanie

Choć banknoty z podpisem prezesa Marka Belki znajdują się w obiegu od kilku miesięcy, to wciąż w wielu miejscach występują problemy z ich akceptacją. Taka sytuacja jest niezgodna z obowiązującym prawem, a co za tym idzie możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Automat nie przyjął nowego banknotu? Należy ci się odszkodowanieŹródło: NBP
d2bz6tm
d2bz6tm

Wprowadzenie do obiegu nowych, lepiej zabezpieczonych banknotów potwierdziło przewagę ludzi nad maszynami. Kasjerom i kasjerkom rozpoznanie oraz akceptacja nowych wzorów nie sprawia najmniejszych trudności. Inaczej jest z maszynami, które trzeba przeprogramować, a to kosztuje i zabiera czas. Okazuje się, że wciąż mamy w Polsce automaty, które nie akceptują legalnych środków płatniczych.

Nowe banknoty są nierozpoznawalne przez starego typu biletomaty w Krakowie - informuje portal rmf24.pl. - Urządzenia nie rozpoznają nowych wzorów pieniędzy, ponieważ pracują na niezaktualizowanym oprogramowaniu.

Krakowskie MPK zapewnia, że problem zniknie w ciągu dwóch tygodni, ale jak dotąd pasażerowie, chcący kupić bilety w automacie, musieli korzystać ze starych banknotów. Okazuje się, że za tę niedogodność mogą żądać odszkodowania.

- Nie ma bezpośrednich przepisów, które regulowałyby sankcje za odmowę takiego przyjęcia. Co oczywiście nie wyklucza możliwości wystąpienia na drodze cywilno-prawnej o odszkodowanie, jeśli z tego tytułu powstanie jakaś szkoda - twierdzi Barbara Jaroszek z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.

O jakiej szkodzie mowa? Przykładowo, jeżeli przez brak możliwości zakupu biletu musieliśmy skorzystać z taksówki, możemy domagać się zwrotu pieniędzy za przejazd. Oczywiście tego typu dodatkowe koszty musimy odpowiednio udokumentować.

d2bz6tm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bz6tm