Trwa ładowanie...

Autostradowa dżuma zaraziła kolejarzy

Spory z wykonawcami mogą przyhamować tegoroczne inwestycje w tory - alarmuje "Puls Biznesu".

Autostradowa dżuma zaraziła kolejarzyŹródło: Fotolia
d1hzf0f

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały na 2014 r. przyspieszenie realizacji inwestycji. Spółka w tym roku zamierza przelać na konta wykonawców 9 mld zł. Jednak spory dotyczące wykonywania dodatkowych, nieprzewidzianych robót mogą jednak popsuć sielankę.

- W czarnych barwach widzę współpracę wykonawców z PLK. Bez dialogu, zrozumienia problemów, odwagi i chęci po stronie zamawiającego do szybkiego ich rozwiązywania doprowadzi do sytuacji podobnej - jak w inwestycjach drogowych - twierdzi Zbigniew Jakubas, inwestor działający na rynku kolejowym.

Zgadzają się z nim branżowi eksperci. - Spodziewam się, że w tym roku narastać będzie problem roszczeń kolejowych wykonawców, a kumulacja nastąpi w roku 2015 - mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

- Wadliwe projekty są istotną przyczyną nieprzewidzianych prac dodatkowych, za które PLK nie chcą płacić - podkreśla Wiesław Nowak, prezes ZUE. Przedsiębiorcy starają się przekonać PLK i urzędników ministerstwa, by zgodzili się wykonawcom płacić za prace faktycznie wykonane, niezależnie od tego czy przewidywał je pierwotny projekt.

d1hzf0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzf0f