Zbigniew Jakubas
Miejsce urodzenia: | Lublin |
Zbigniew Jakubas pochodzi z Lublina. Jest przedsiębiorcą oraz inwestorem, właścicielem Grupy Kapitałowej Multico.
Życiorys
Zbigniew Jakubas urodził się 25 kwietnia 1952 roku w Lublinie, uczył się w lubelskim Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym, później studiował na Politechnice Częstochowskiej i zdobył wykształcenie elektrotechnika. Jakubas nauczał w warszawskiej szkole zawodowej w latach 1978-1979, później otworzył w Warszawie sieć butików – prowadził tę działalność gospodarczą do 1983 roku, następnie założył przedsiębiorstwo Ipaco z udziałem kapitału zagranicznego, które działało głównie w branży odzieżowej.
W 1989 roku Zbigniew Jakubas założył Grupę Kapitałową Multico, której prezesem jest do dziś. Początkowo inwestował w media: drukarnie, prasę i radio; posiadał udziały "Kuriera Lubelskiego", które wykupił w 1991 roku, a kilka lat nabył też "Życie Warszawy"; był też udziałowcem Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego i Radia Puls.
Zbigniew Jakubas podejmował się również inwestycji w innych dziedzinach – w latach 1994–2002 był prezesem firmy Krynica-Zdrój (produkującej wodę, m.in. markę Multivita); kupował też akcje Ruchu, spółki Optimus (obecnie CD Projekt) i holdingu Elektrim. Jakubas należy do najbardziej rozpoznawalnych inwestorów giełdowych w Polsce, działa na warszawskiej giełdzie od 1998 roku, w jego posiadaniu znajdują się m.in. udziały w Zakładach Azotowych Puławy i producenta składów kolejowych Newag. W latach 2007–2009 Zbigniew Jakubas obejmował stanowisko prezesa Polskiej Rady Biznesu.
Majątek
Majątek Zbigniewa Jakubasa w 2017 roku wyniósł 1,437 mld zł. Elementy składowe tworzące fortunę miliardera to należące do Grupy Multico: Ipaco, firma drogowo-kolejowa Feroco, wydawnictwo Multico, pakiet kontrolny Mennicy Polskiej, Zakłady Automatyki "POLNA", Mennica Metale Szlachetne. Własnością Zbigniewa Jakubasa jest też przedsiębiorstwo produkcyjne Newag (stoi na jego czele od 2004 roku), od 2014 roku jest również przewodniczącym Netii.
Życie prywatne
Zbigniew Jakubas na co dzień kieruje się zasadami feng-shui, wspiera też rodzimy rynek i na nim inwestuje; uważa, że osoby bogate powinny płacić wyższe podatki. Żona Zbigniewa Jakubasa ma na imię Ewę. Jego córka, Joanna Jakubas, występuje na scenie operowej – ukończyła Royal College of Music w Londynie, śpiewała m.in. z Andreą Boccellim, a także na festiwalu operowym w Krynicy-Zdroju. Do tego śpiewaczka wystąpiła w kilku polskich filmach (Randka w ciemno, Los numeros, Kamienie na szaniec).
Zbigniew Jakubas został uznany Absolwentem Roku 2000 Politechniki Częstochowskiej, a także Absolwentem 60-lecia Politechniki Częstochowskiej w 2009 roku.
Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków
Zbigniew Jakubas pojawił się na 14. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków Forbesa w 2014 roku. W 2015 roku wylądował na 16. pozycji z majątkiem o wartości 1,4 mld zł; w 2016 roku znalazł się na 17. miejscu (1,123 mld zł), a w 2017 – na 16. z majątkiem oszacowanym na 1,437 mld zł.
Komentarze