Trwa ładowanie...

Babcie do roboty!

Coraz więcej młodych rodziców przyznaje, że płaci swoim rodzicom za opiekę nad dziećmi.

Share
Babcie do roboty!
d3o0xj8

- Nigdy nie zapłaciłabym teściowej za to, że opiekuje się moimi dziećmi - dodaje zaś Anita - Tym bardziej, że po dniu spędzonym z wnukami dom pogrążony jest w chaosie, a maluchy krzyczą i zachowują się agresywnie.

Renata Kaczyńska-Maciejowska, psycholog społeczny i mama dwójki dzieci uważa, że to jak najbardziej zdrowa sytuacja, gdy babcie otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad własnymi wnukami.

d3o0xj8

- Dziadkowie, poświęcając czas wnuczętom, rezygnują ze swojej prywatności, pasji, możliwości zarobkowania. Nie widzę więc nic niewłaściwego w tym, że ich dorosłe dzieci dokładają im się w ten sposób do domowego budżetu - mówi Kaczyńska-Maciejowska. - Przyznam, że byłabym szczęśliwa, gdybym miała możliwość skorzystania z - nawet odpłatnej - pomocy dziadków, bo pomiędzy nimi a wnukami tworzy się niepowtarzalna, silna więź.

Psycholog tłumaczy, że starsze pokolenie nierzadko nie jest w tak dobrej kondycji finansowej ani mobilne i aktywne zawodowo, jak pokolenie ich dzieci. Opieka nad wnukiem powoduje, że starsza osoba czuje się potrzebna i doceniana.

- Jeśli taka babcia, ma niedobory w domowym budżecie, a pieniądze, które otrzyma za opiekę nad wnuczętami wydaje na życie, to w ogóle nie ma o czym dyskutować - kwituje Renata Kaczyńska-Maciejowska. - Ponadto w przypadku, gdy np. w Gdańsku, miasto zaspokaja co najwyżej 75 procent zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach, gdy brakuje rozwiązań i wsparcia instytucjonalnego, potrzebne są właśnie takie wzorce społecznych relacji. Dzięki temu dziadkowie pozostają dłużej aktywni, a młodzi rodzice mogą iść do pracy spokojni, że dziecko jest w dobrych rękach i jednocześnie - nie mają poczucia, że wykorzystują swoich rodziców.

(ac)

  • W sondażu przeprowadzonym w serwisie Praca.wp.pl, 36 proc. internautów popiera pomysł i twierdząc, że babcie powinny otrzymywać wynagrodzenie, jeśli pracują tak jak opiekunki. Zaś 30 proc. odpowiedziało, że babcie powinny otrzymywać wynagrodzenie dlatego, że są wykorzystywane przez dorosłe dzieci i maja małą emeryturę. 14 proc. odpowiedziało, że babcia to rodzina i nie powinna otrzymywać wynagrodzenia, a 19 proc. że opieka nad dzieckiem to przyjemność i babcie nie powinny pobierać za nią wynagrodzenia.
d3o0xj8

Podziel się opinią

Share
d3o0xj8
d3o0xj8