Bank chętnie pożyczy na zakup ziemi rolnej

Po ostatnim załamaniu na giełdzie coraz więcej osób zastanawia się nad zainwestowaniem oszczędności w zakup ziemi. A że atrakcyjne działki budowlane zdrożały w ubiegłym roku od 50 do 70 proc., to w tym popyt przeniósł się na grunty rolne, które wprawdzie też drożeją, ale wolniej. Banki wyczuły koniunkturę i zaczynają udzielać kredytów na zakup ziemi rolnej.

Bank chętnie pożyczy na zakup ziemi rolnej
Źródło zdjęć: © POLSKA Gazeta Opolska | Arc

Aby z nich skorzystać, wcale nie trzeba być rolnikiem. Jednak na przyszłych obszarników czeka wiele pułapek. Nie każdy kawałek ziemi przyniesie wielki zysk. W dodatku, w niektórych przypadkach może go zabrać państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych.

W czwartym kwartale 2007 r. średnia cena zakupu gruntów rolnych, sprzedawanych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wyniosła 11,1 tys. zł za hektar - o 7,4 proc. więcej niż w trzecim kwartale i aż o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. W tym roku na przetargach ziemia może osiągać astronomiczne ceny. Na Dolnym Śląsku np. za hektar w gminie Borów zapłacono aż 68 tys. zł. W tym regionie podobne ceny osiąga ziemia w okolicach Kobierzyc, Domaniowa czy Strzelina.

_ Ceny gruntów nadal będą rosły _ - przewiduje Artur Niewrzędowski z firmy doradztwa finansowego Xelion. _ Najbardziej atrakcyjne dla inwestorów znajdują się w Polsce wschodniej, zwłaszcza przy granicy z Ukrainą. Grunty są tam najbardziej niedoszacowane _ - dodaje.

Kredytów na zakup ziemi dla osób niebędących rolnikami udzielają już BGŻ i Noble Bank, a ofertę zamierza wprowadzić w marcu Multibank.
_ Zainteresowanie takimi kredytami zgłaszają nasi klienci _ - mówi Dominik Skrzycki z Multibanku. _ Ceny działek budowlanych są już bardzo wysokie, inwestorzy szukają więc tańszych sposobów na uzyskanie gruntów pod budowę domów _ - dodaje. Przyznaje, że niektórzy kupują tylko w celach inwestycyjnych. Sporą grupę nabywców stanowią top menedżerowie, przede wszystkim z instytucji finansowych. Wzrasta zainteresowanie tymi inwestycjami także wśród osób, które wycofały pieniądze z giełdy i z funduszy inwestycyjnych. _ Ale uwaga, inwestycja w ziemię jest specyficzna, trzeba się na tym bardzo dobrze znać _- ostrzega Dominik Skrzycki.

Przede wszystkim, jeśli nabywamy wyłącznie w celu osiągnięcia w przyszłości zysków, musimy sprawdzić, jak rosły ceny gruntów w danym regionie w ciągu ostatnich lat. Do tego należy się zapoznać z prawami, jakie wobec handlu ziemią rolną przysługują Agencji Nieruchomości Rolnych - np. w jakich przypadkach może skorzystać z prawa pierwokupu. A dzieje się tak np. wtedy, gdy uzna, że grunt, który chcemy nabyć, mógłby powiększyć areał rolnego gospodarstwa rodzinnego. Do dolnośląskiego oddziału ANR co miesiąc trafia 500-600 warunkowych umów sprzedaży nieruchomości. W każdym przypadku agencja informuje notariusza, czy skorzysta z pierwokupu. Niekiedy agencja korzysta z przysługującego jej też prawa odkupienia nieruchomości, którą wcześniej komuś sprzedała. Dzieje się tak często w przypadkach, gdy ziemia rolna stała się przedmiotem spekulacyjnego obrotu.

Chcesz sprzedać ziemię - zrób to tak, by uniknąć haraczu dla fiskusa

Kilka lat temu odziedziczyłem parę hektarów ziemi. Obecnie podzieliłem grunt i chcę go sprzedać jako kilka oddzielnych działek. Czy będę musiał zapłacić podatek VAT? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej. Grzegorz Wirta, Gniezno

Piotr Trybała, KPT Doradcy Podatkowi:_ Sprzedaż prywatnego majątku przez osoby fizyczne nie podlega ustawie o VAT. Jest to jednak przedmiot kontrowersji w orzecznictwie sądów administracyjnych i organów podatkowych. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa podatkowego sprzedaż działek może być uznana za działalność podlegającą opodatkowaniu VAT, np. jeśli prowadzimy firmę handlującą gruntami, budynkami itd. Natomiast nieruchomości wchodzące w skład majątku prywatnego, tak jak w powyższej sytuacji, nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Jednak osoba fizyczna może zapłacić taki podatek, jeśli sprzedaż działek miała charakter ciągły, czyli sprzedała kilka nieruchomości w krótkim okresie. Przepisy podatkowe są w tej sprawie bardzo nieczytelne. W Pana sytuacji sprzedaż działek wydzielonych z tak nabytego gruntu nie powinna być uznana za działalność handlową i nie powinien Pan stać się podatnikiem VAT z tego powodu. Istnieje jednak ryzyko, że urząd uzna, że sprzedaż tych nieruchomości miała charakter ciągły i
zostanie Pan zmuszony do zapłacenia podatku. _ Ryszard Żabiński
POLSKA Gazeta Opolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)