Bank zapłaci w USA 298 mln USD grzywny

Czołowy brytyjski bank Barclays zapłaci władzom USA 298 mln USD grzywny za to, że w latach 1995-2006 prowadził transakcje dolarowe z państwami, których rządy były obłożone amerykańskimi sankcjami ekonomicznymi i handlowymi - donosi wtorkowy "Daily Telegrach".

Bank zapłaci w USA 298 mln USD grzywny
Źródło zdjęć: © AFP

Dokumenty amerykańskiej prokuratury wymieniają m.in.: Kubę, Birmę, Iran, Libię i Sudan. Łączna wartość transakcji z tymi państwami, zakwestionowanych przez władze śledcze USA, sięga 500 mln USD.

Sankcje przeciwko tym państwom sięgają lat 90.(Iranu i Birmy), 80. (Libia) i 60. (Kuba), ale po zamachach terrorystycznych z 2001 r. władze USA zaczęły je rygorystycznie egzekwować.

Barclays Bank był oskarżony o to, że obracał pieniędzmi pochodzącymi od klientów z tych krajów, ukrywając to przed amerykańskimi władzami nadzoru bankowego, czym złamał dwie ustawy (tzw. International Emergency Powers Act oraz Trading with the Enemy Act).

Porozumienie Barclays Banku z władzami prokuratorskimi ws. uiszczenia grzywny w zamian za odstąpienie od dalszych czynności śledczych musi jeszcze zaaprobować departament sprawiedliwości USA.

Według gazety Barclays dobrowolnie ujawnił amerykańskim władzom śledczym informacje po tym, jak sobie uświadomił, że mógł był naruszyć amerykańskie sankcje. Obok współpracy w śledztwie bank przeprowadził też wewnętrzne dochodzenie.

W ostatnim roku podobne kary zapłaciła brytyjska grupa bankowa Lloyds Banking oraz szwajcarski Credit Suisse. Oba banki były oskarżone o zatajenie informacji o pochodzeniu i przeznaczeniu transakcji rozliczanych za pośrednictwem amerykańskiego systemu bankowego.

Lloyds, który w styczniu ub. roku uiścił grzywnę w wys. 350 mln USD przyznał, że ułatwiał klientom w Sudanie i Iranie dostęp do amerykańskiego rynku usług bankowych, zmieniając ich dane osobowe na przekazach elektronicznych.

Credit Suisse został w ub.r. ukarany grzywną w wys. 536 mln USD za to, że zatajał dane osobowe klientów dokonujących transferów pieniężnych.

W W.Brytanii Royal Bank of Scotland (RBS) został ostatnio ukarany grzywną w wys. 5,6 mln funtów za to, że jego system nadzoru był nieszczelny i bank automatycznie nie sprawdzał, czy za jego pośrednictwem pieniądze nie trafią do rąk organizacji terrorystycznych.

Źródło artykułu:PAP
usakarabank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)