Trwa ładowanie...

Bank zapłaci za pogrzeb klienta

Jeśli zapłaciłeś za pochówek osoby, która posiadała środki na rachunku oszczędnościowym, możesz zwrócić się do jej banku o zwrot wydatków związanych z pogrzebem - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Bank zapłaci za pogrzeb klientaŹródło: Wikipedia, fot: iwona m. twardak
d10auu1

Przepisy prawa bankowego nakładają obowiązek przekazania środków każdej osobie, która udowodni, że zapłaciła za pogrzeb jego klienta. Podstawą do zwrotu są faktury dokumentujące zorganizowanie pogrzebu. Zwrócić się o ten zwrot może każda osoba, nie tylko bliscy czy spadkobiercy zmarłego.

Obowiązki banku, na które wskazuje art. 55 ust. 1 pkt 1 prawa bankowego, wiążą się jedynie ze śmiercią posiadaczy rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz terminowych lokat oszczędnościowych. Pieniądze za pogrzeb będą pochodziły właśnie z jednego z tych rachunków. Wypłata nie może zostać dokonana natomiast w przypadku rachunku rozliczeniowego, rachunku powierniczego czy rachunku lokaty terminowej.

Środki te mogą zostać wypłacone tylko raz. Rachunki muszą zostać wystawione na konkretną osobę, która żąda wypłaty środków od banku.

d10auu1

Górnym limitem środków, jakie bank może zwrócić, jest wysokość kwoty zgromadzonej na rachunku. Górna granica zwróconych pieniędzy nie może przekraczać kosztów zorganizowania pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Ocena każdej sytuacji jest zadaniem pracownika banku i zależy od jego uznania.

Osoba, która spotka się z odmową wypłaty całości kosztów pogrzebu udowodnionych imiennymi rachunkami, może żądać kontroli decyzji prawnika banku na drodze sądowej.

Kwota wypłacona osobie, która zorganizowała pogrzeb, nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

d10auu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10auu1
d10auu1