Trwa ładowanie...

Bardzo kosztowne expose

Donald Tusk wygłosił w piątek tzw. drugie expose. W głównej mierze skupił się na gospodarce. Na podstawie danych kancelarii Prezesa Rady Ministrów i obliczeń własnych sprawdziliśmy ile będą kosztować najnowsze pomysły premiera.

Share
Bardzo kosztowne expose
Źródło: Thinkstockphotos
doa7rwu

Ogólny koszt wszystkich przedstawionych w expose pomysłów to 168 mld zł rocznie. To połowa wszystkich zaplanowanych wydatków budżetu państwa!

Największą część stanowią wydatki na inwestycje rozwojowe. Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2013-2020 wyniosą one aż 700-800 mld zł. To daje blisko 94 mld zł rocznie. Premier zapowiedział również powstanie spółki „Inwestycje polskie” - jej koszt to ponad 13 mld zł rocznie. Duże wydatki rząd chce przeznaczyć na infrastrukturę. Drogi i kolej pochłonie w sumie ponad 24 mld zł.

Jednak najważniejszą zapowiedzią były obietnice związane opieką nad rodziną. Premier zapewnił, że dla każdego dziecka znajdzie się miejsce w przedszkolu. W budżecie na dofinansowanie przedszkoli w 2013 roku ma być przeznaczone ponad 300 mln zł. W 2014 roku ta suma wzrośnie już do 1,15 mld zł! W kolejnym roku sięgnie 1,7 mld zł.

doa7rwu

Donald Tusk zapowiedział również wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Chętni rodzice będą mogli korzystać z niego nawet przez rok. To oczywiście również kosztuje!

Szacunki własne, przy założeniach: 3 mld kosztów zasiłków macierzyńskich w 2011 r., powiększone o 62,5 proc. w 2013 r. gdyby wszyscy skorzystali z przedłużonego zasiłku, pomniejszony o założenie, że 20 proc. osób zamiast 80-proc. zasiłku rocznego wybierze 100 proc. - półroczny

doa7rwu

Podziel się opinią

Share
doa7rwu
doa7rwu