Trwa ładowanie...
d2v71az

Barometr Consumer Finance w I kw. spadł kdk o 0,4 pkt do 70,1 pkt

08.02. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2011 roku wartość Barometru KPF-IRG spadła drugi raz z rzędu do 69,7 z 70,1 punktu. Spadek ten jest niewielki, zatem trudno jednoznacznie...

d2v71az
d2v71az

08.02. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2011 roku wartość Barometru KPF-IRG spadła drugi raz z rzędu do 69,7 z 70,1 punktu. Spadek ten jest niewielki, zatem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to jest sygnał fazy spadkowej wskaźnika, czy jego stabilizacji - wynika z najnowszych badań Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Obecny spadek wartości Barometru jest w głównej mierze uwarunkowany pogorszeniem składowych w poprzednim badaniu, które było na tyle silne, że wpłynęło na tendencje średnio terminowe tych wskaźników, mimo że częściowo w bieżącym badaniu uległy one stabilizacji lub nawet poprawie" - napisano w komentarzu do badań.

Autorzy badań wskazują, że szczególnie istotne dla słabszych wskazań Barometru w ostatnich dwóch kwartałach są relatywnie pesymistyczne nastroje w obszarze prognozowanej sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

"W badaniu przeprowadzonym w październiku 2010 r., gospodarstwa domowe zdecydowanie rzadziej wskazywały na możliwość utrzymania dobrej pozycji finansowej, a zdecydowanie częściej oczekiwały, że w nadchodzącym roku będzie się ona pogarszać. W styczniu 2011 r. te opinie uległy tylko nieznacznej poprawie" - napisano.

d2v71az

"Biorąc pod uwagę relatywnie optymistyczne dane o bieżącym stanie gospodarki (tj. wzrost PKB, wzrost zatrudnienia) oceny w zakresie przewidywanej sytuacji finansowej są efektem zapowiadanych cięć w wydatkach budżetowych (m.in. zamrożeniem wynagrodzeń w sferze budżetowej) i podwyżkami podatków pośrednich" - dodano.

"Należy również mieć na uwadze, że tempo wzrostu wynagrodzeń jest nadal umiarkowane" - podkreślają autorzy badania.

Badania KPF i IRG SGH wskazują także, że poprawę zanotowano w zakresie przewidywanej zdolności do oszczędzania.

"W przypadku prognoz wydatków na dobra trwałe mieliśmy do czynienia ze stabilizacją ocen. Również bieżący klimat do oszczędzania nie uległ zmianie" - napisano. (PAP)

bg/ asa/

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az