BBC: Polki oszukiwane przez pracodawców

Imigranci pracujący w renomowanych londyńskich hotelach są wykorzystywani przez pracodawców, a ich płace za godzinę plasują się poniżej minimalnej - ujawnia BBC, której reporterki zatrudniły się jako pokojówki w hotelach sieci Park Plaza, udając imigrantki. Bohaterkami reportażu BBC są Polki.

Imigranci pracujący w renomowanych londyńskich hotelach są wykorzystywani przez pracodawców, a ich płace za godzinę plasują się poniżej minimalnej - ujawnia BBC, której reporterki zatrudniły się jako pokojówki w hotelach sieci Park Plaza, udając imigrantki. Bohaterkami reportażu BBC są Polki.

Z analizy czasu pracy i zestawienia wynagrodzeń 12 pokojówek pracujących dla kontraktowej firmy Hotelcare wynika, że regularnie płacono im poniżej płacy minimalnej, czyli 5,73 funta za godzinę. Wszystkie pokojówki, które objęło dziennikarskie śledztwo, były Polkami. Żadna z nich nie zgodziła się na podanie swoich danych w obawie przed utratą pracy.

Na rozmowę z mediami zdecydowała się jedynie 24-letnia Barbara, także Polka, która pracowała wcześniej jako pokojówka w dwóch hotelach sieci Park Plaza.
_ Kierownicy traktowali nas jak bydło _- powiedziała BBC. _ Często nie było żadnych środków czystości i musiałyśmy używać czegokolwiek, co było pod ręką: szamponów czy żeli pod prysznic. Często podczas sprzątania miałyśmy łzy w oczach, ale musiałyśmy zacisnąć zęby. Musiałyśmy pracować. Miałyśmy rodziny na utrzymaniu. _

Reporterki, które wyposażone w ukrytą kamerę zatrudniły się jako pokojówki w hotelach Park Plaza County Hall Hotel i Park Plaza Riverbank, otrzymały wynagrodzenie jedynie za połowę przepracowanych godzin.

BBC pisze, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z jedną z dziennikarek przedstawiciel Hotelcare uzależnił wypłacenie minimalnej kwoty od posprzątania konkretnej liczby pokoi, w tym przypadku 2,5 na godzinę.
_ Dostaniesz 5,73 funta na godzinę. Ale musisz sprzątać 2,5 pokoju na godzinę. W przeciwnym razie nie dostaniesz tej sumy _ - słychać na przedstawionym przez reporterkę nagraniu.

Według BBC, Hotelcare, firma zatrudniająca ok. 2 tys. pracowników i odpowiedzialna za 30 tys. pokoi w 150 hotelach w całym kraju, wykorzystuje tzw. wskaźnik wydajności jako wymówkę, by płacić poniżej kwoty minimalnej.

Zapytani przez sieć prawnicy twierdzą, że taka praktyka jest niezgodna z prawem.

BBC tłumaczy, że imigranccy pracownicy często są nieświadomi swoich praw, a słaba znajomość angielskiego sprawia, że łatwo padają ofiarą wykorzystywania przez pracodawców. Tymczasem pracownicy z Polski, podobnie jak pracownicy z większości krajów Europy Wschodniej mają te same prawa jak każdy Brytyjczyk i przysługuje im jednakowa ochrona - podkreśla BBC.

Pokojówki zwróciły się ze swoją sprawą do organizacji London Citizens, która pracuje na rzecz podniesienia stawek i poprawy warunków pracy najgorzej opłacanym pracownikom w stolicy. Organizacji udało się już doprowadzić do podniesienia płac dla pracowników sprzątających w bankach. Jednym z osiągnięć jest też wypromowanie stawki na poziomie minimum egzystencji, w czym uzyskała poparcie burmistrza Borisa Johnsona. Stawkę tę ustalono na 7,60 funta na godzinę.

Zarówno hotele Park Plaza, jak i firma Hotelcare zapewniają, że przeprowadzą wewnętrzne śledztwo w sprawie opisanej przez BBC.

Źródło artykułu:PAP
angliapracownikhotel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)