BBN: Posiedzenie RBN dot. WPBiO oraz cyberbezpieczeństwa (komunikat)

...

30.05. Warszawa - BBN informuje:

W poniedziałek 30 maja br. w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas spotkania została omówiona inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP w sprawie cyberbezpieczeństwa oraz kwestie dotyczące Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony jako priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE.

Wzrost znaczenia cybernetycznej przestrzeni w funkcjonowaniu państwa jest faktem. Coraz więcej działań administracji publicznej, gospodarki i życia społecznego realizowanych jest z wykorzystaniem systemów elektronicznych. Ten trend choć w sumie pozytywny, niesie za sobą także zwiększenie właściwych dla siebie ryzyk i zagrożeń. Ich spektrum rozciąga się od spraw życia codziennego aż do sytuacji szczególnych, wymagających wprowadzenia stanów nadzwyczajnych.

Istotą inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych (stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego). Dotyczy to zwłaszcza ustawowego zdefiniowania kategorii cyberprzestrzeni oraz uwzględnienia w przesłankach wprowadzenia stanów nadzwyczajnych zdarzeń spowodowanych działaniami w tej nowej przestrzeni aktywności państwa.

Konieczne jest stworzenie mechanizmów właściwego rozpoznania zagrożeń istniejących w cyberprzestrzeni, takich jak wojna cybernetyczna, cyberterroryzm, cyberprzestępczość czy też wszelkich innych form działań mogących powodować szkody, zarówno w stosunku do wirtualnego komponentu cyberprzestrzeni, jak i materialnych jej elementów. Wczesne rozpoznanie takich zagrożeń, budowanie mechanizmów prewencji i ich ograniczania stanowi o bezpieczeństwie w obszarze funkcjonowania państwa, który obecny jest niemal w każdej sferze działalności poprzez coraz większą obecność sieci i systemów komputerowych.

Z tego względu, ustawowe nadanie szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni rangi istotnego segmentu bezpieczeństwa narodowego znajduje pełne uzasadnienie. Dodatkowo, projekt zwiera prawne rozwinięcie pojęcia "zewnętrznego zagrożenia państwa" oraz dostosowuje brzmienie "działań terrorystycznych" do zapisów Kodeksu Karnego, definiującego przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

Podkreślić warto, że ujęte w projekcie rozwiązania wkomponowują się w przygotowywany przez Radę Ministrów "Rządowy Program Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2011-2016", stanowiąc jego ważne uzupełnienie.

Omawiając Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony UE członkowie Rady jednogłośnie uznali, że wzmacnianie jej leży w interesie bezpieczeństwa Polski i dlatego słusznie będzie jednym z naszych priorytetów na czas Prezydencji w Radzie UE. Potrzebę taką dodatkowo potwierdzają wydarzenia w Afryce Północnej, w tym zwłaszcza w Libii. Szczególnie ważne w ramach priorytetu są: poprawa współdziałania UE i NATO, zwiększenie możliwości użycia grup bojowych, racjonalizacja finansowania operacji UE, wzmocnienie procesu planowania cywilno-wojskowego oraz poszerzenie współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego. Piątkowy szczyt państw EŚW w Warszawie też to potwierdził.

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przewidziane jest na koniec czerwca br.

W posiedzeniu RBN uczestniczyli:

- Bronisław Komorowski - Prezydent RP

- Bogdan Borusewicz - marszałek Senatu RP

- Donald Tusk - prezes Rady Ministrów

- Waldemar Pawlak - wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

- Stanisław Koziej - szef BBN, sekretarz RBN

- Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych

- Jerzy Miller - minister spraw wewnętrznych i administracji

- Bogdan Klich - minister obrony narodowej

- Grzegorz Napieralski - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratyczne

- Joanna Kluzik-Rostkowska - prezes Polska Jest Najważniejsza

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
bezpieczeństwobbnrbn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)