Trwa ładowanie...

Będzie praca dla wykształconych

Tylko 5% Polaków między 25. a 64. rokiem życia podnosi kwalifikacje. To wiąż za mało, wierdzą specjaliści z Brukseli. Unijny cel to 12,5 %. Większe szanse na rynku pracy będą bowiem mieli lepiej wykształceni.

Share
Będzie praca dla wykształconychŹródło: Thinkstock
d7xwpcd

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają ludzi ze średnim i wyższym wykształceniem. Dla tych pierwszych rynek może się poszerzyć o ponad 13 mln miejsc pracy do 2020 roku, dla drugich – prawie o 19 mln. Tymczasem w miejscach, gdzie nie jest wymagane żadne formalne wykształcenie lub tylko na najniższym poziomie, liczba dostępnych etatów spadnie o 12 mln. Wszystkie liczby mówią o nowych miejscach pracy. W tym samym czasie zwolnią się też etaty dla 80 mln osób w wyniku przechodzenia na emeryturę obecnie zatrudnionych.

Według Komisji, Unii nie grozi ani wydłużający się kryzys, ani nagłe przyspieszenie tempa wzrostu. Nawet gdyby recesja w niektórych krajach trwała dłużej niż obecnie się oczekuje, struktura rynku pracy będzie podobna. Większe szanse będą mieli ci lepiej wykształceni.

Z analiz wynika też, że państwa powinny pomyśleć o kształceniu przyszłych pracowników na studiach technicznych. Już teraz w Polsce liczba osób na tych kierunkach rośnie bardzo szybko – w latach 2000 – 2006 o 108 proc. Lepsze od nas były tylko Włochy.

Analiza Komisji Europejskiej wykazała również, że w 2020 roku trzy czwarte wszystkich zatrudnionych będzie pracowało w usługach.

(toy)

d7xwpcd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xwpcd
d7xwpcd