Będzie zasiłek i urlop macierzyński dla ojców
Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający elektroniczne zwolnienia lekarskie. Będą one dostarczane do ZUS bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów. Projekt przewiduje też zasiłek macierzyński dla samotnych ojców m.in. w przypadku śmierci matki dziecka.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
Głównym celem projektu jest zamiana papierowych zwolnień lekarskich na elektroniczne. Nowe regulacje mają poprawić m.in.: efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy oraz znieść obowiązek przekazywania przez pracownika wystawionego przez lekarza zaświadczenia o niezdolności do pracy. Wprowadzenie e-zwolnień ma też zwiększyć możliwości prowadzenia przez ZUS kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień.
Zgodnie z projektem do końca 2017 r. miałyby obowiązywać zarówno tradycyjne, papierowe druki, jak i e-zwolnienia; potem tylko te drugie.
Do projektu ustawy włączono również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Uprawnionymi do niego ma być także ubezpieczony ojciec dziecka (lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny) w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niemożności sprawowania opieki z powodu np. niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do tej pory nie było to możliwe.
Zmiany obejmą również zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy okresu ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz innych grup zawodowych, dla których podstawą wymiaru składek jest kwota deklarowana. Jest to reakcja na odnotowaną dużą skalę nadużyć.
Z urlopów rodzicielskich będą mogli korzystać także samotni ojcowie - taka zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który przyjęła Rada Ministrów.
Obecnie ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, gdy matka pracuje i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. Ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Jego prawo do urlop wynika bowiem z uprawnień matki.
W takiej sytuacji znalazł się Pan Daniel Andrzejak. Po śmierci swojej żony został sam z pięciorgiem dzieci. Choć pracował i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, to nie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego ponieważ jego żona wcześniej nie pracowała.
- Uznaliśmy, że nigdy więcej nie możemy dopuścić do takiej sytuacji i zaproponowaliśmy zmianę przepisów - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Projekt zmian zakłada, że w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub gdy jej stan nie pozwala na opiekę nad dzieckiem, z urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej z powodu śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka.
Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 14 dni od ogłoszenia ustawy.