Trwa ładowanie...

Belka: - Wzrost VAT spowoduje wzrost cen o 0,3 proc.

Prezes NBP Marek Belka po posiedzeniu RPP powiedział, że Rada spodziewa się, iż planowany wzrost VAT o 1 pkt proc. spowoduje wzrost cen o 0,3 proc. na początku 2011 r.

Share
Belka: - Wzrost VAT spowoduje wzrost cen o 0,3 proc.
Źródło: AFP, Fot: YASSER AL-ZAYYAT
d4k1kwc

Prezes NBP ocenił też wieloletni plan finansowy państwa przyjęty przez rząd. - Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, co rząd proponuje - powiedział. Dodał, że plan oznacza rezygnację z dojścia do 3 proc. deficytu wobec PKB w 2012 r. i oddalenie tej perspektywy do 2013 r.

- Mamy nadzieję, że rząd wykaże większą determinację w tym kolejnym okresie przed przedstawieniem projektu budżetu, przede wszystkim po stronie wydatkowej, co pozwoli na zmniejszenie deficytu budżetowego do poziomu niższego niż zapowiadany - powiedział Belka.

d4k1kwc

- Fakt, że rząd po raz pierwszy przedstawił Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest rzeczą pozytywną. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, co rząd proponuje na rok 2011. Mamy nadzieję, że rząd wykaże większą determinację przed przedstawieniem budżetu, szczególnie po stronie wydatkowej, co pozwoli nam na zmniejszenie deficytu państwa do poziomu niższego niż zapowiedziane w planie wieloletnim - powiedział szef NBP.

- Jesteśmy zdania, iż konsolidacja budżetu o wyższej jakości i trwałości następuje przez ograniczenie wydatków. W tym planie jest ta opinia wyraźnie sformułowana, ale nie widzimy konkretów zbyt wielu po stronie wydatkowej. Liczę na to, że w dalszych pracach uda się rządowi w sposób znaczący obniżyć projektowany na rok przyszły deficyt - dodał Belka.

d4k1kwc

Podziel się opinią

Share
d4k1kwc
d4k1kwc