Trwa ładowanie...
ubóstwo
23-05-2013 12:10

Bieda w Polsce ma się bardzo dobrze

Dobrobyt Polaków rośnie, ale nierówności sprawiają, że część społeczeństwa
nie jest w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb

Bieda w Polsce ma się bardzo dobrzeŹródło: AFP
d189ijr

Eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych zbadali związek ubóstwa i wykluczenia z miejscem zamieszkania, pracą, źródłem dochodów i wielkością gospodarstwa domowego, w tym liczbą dzieci. Według przygotowanego przez nich raportu wynika, że ubóstwo jest największe wśród osób w wieku 45-54 lat; w gospodarstwach domowych, których głową jest kobieta; tam, gdzie głównym źródłem dochodów nie jest praca, lecz zasiłki i zapomogi; w małych miejscowościach, a na wsi tam, gdzie źródłem utrzymania jest praca na roli. Tymczasem, jak zapewniają autorzy badania, emerytura znacząco zmniejsza ryzyko ubóstwa.

W raporcie wykazano także związek między wielkością rodziny, a zagrożeniem biedą. W ostatnich latach w Polsce zmalało ubóstwo wśród rodzin z dziećmi, ale wciąż jest ich relatywnie więcej niż w innych krajach UE. Ryzyko ubóstwa rośnie wraz z trzecim dzieckiem w rodzinie, jednakże według badań Instytutu prawie połowa ubogich gospodarstw z dwojgiem dzieci byłaby uboga także wtedy, gdyby dzieci nie miała.

d189ijr

Niska płaca nie oznacza biedy

Badacze ogłosili również, że odnotowywany w ostatnich latach spadek ubóstwa wynikał jedynie ze wzrostu średniego dochodu, nie z niwelowania nierówności. Nie zawsze grupa ubogich pracujących pokrywa się z nisko opłacanymi, ponieważ osoby o niskich dochodach to często młodzi, którym pomaga rodzina. Niska płaca nie determinuje więc całkowicie ubóstwa pracujących, duże znaczenie ma struktura gospodarstw domowych.

W raporcie zwrócono też uwagę na subiektywną granicę ubóstwa. Sonia Buchholz z IBS stwierdziła, że w Polsce poczucie ubóstwa jest większe niż mierzone kryteriami obiektywnymi, ponieważ ludzie przyzwyczajają się do pewnego poziomu dochodów, ponadto porównują poziom dobrobytu do bogatszych państw Europy, a nie do własnej sytuacji sprzed lat.

- Często mówi się, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ubóstwa jest aktywizacja zawodowa, a jednak w Polsce wiele osób pracujących także jest zagrożonych ubóstwem - skomentował wyniki badania Grzegorz Baczewski z ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Ubóstwo w liczbach

400 tysięcy – wzrost liczby osób dotkniętych skrajnym zubożeniem w 2011 r. Ich wydatki były mniejsze od minimum egzystencji obliczanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

d189ijr

Minimum egzystencji z 2012 r.:

521,11 zł – minimum miesięczne dla jednej osoby,
*1771,96 zł * (prawie 443 zł na osobę) – rodzina z dwójką dzieci,
*2281 zł *(456 zł na osobę) - gospodarstwo domowe z trójką potomstwa (w tym dwójka to dzieci starsze).

MA,JK,WP.PL

Raport "zatrudnienie 2011 - ubóstwo a praca" został przygotowany przez Instytut Badań Strukturalnych w partnerstwie z Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA) z inicjatywy MPiPS i na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Wcześniejsze edycje raportu "Zatrudnienie w Polsce" dotyczyły m. in. reform strukturalnych rynku pracy, bezpieczeństwa na elastycznym rynku pracy oraz integracji i globalizacji.

d189ijr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d189ijr