Trwa ładowanie...

Bogaci są coraz bogatsi

Z przejściem na gospodarkę rynkową Rosja poradziła sobie lepiej niż Bułgaria czy Mongolia, ale o wiele gorzej niż Polska – twierdzą naukowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie.

Bogaci są coraz bogatsiŹródło: Jupiterimages
d35ucva
d35ucva

Zbadali oni, jak zmiany rynkowe w Rosji w latach 1989–2009 wpłynęły na położenie samych Rosjan. W najnowszej analizie wpływu reform rynkowych na sytuację materialną Rosjan autorzy podali, że poziom konsumpcji w 1988 r. był w ówczesnej Polsce Ludowej o 10 proc. mniejszy od sowieckiego. Ale w 2005 r. polski poziom konsumpcji już o 30 proc. przewyższał rosyjski.

W ciągu 20 lat istnienia Federacji poziom konsumpcji w Rosji wzrósł półtora raza, choć PKB zwiększył się tylko o 8 proc. Reformom rynkowym towarzyszyła rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi obywatelami. Jest ona osiem razy większa aniżeli na Węgrzech, pięć razy większa niż w Czechach; większa też niż w całej Unii i krajach OECD.

Majątki bogatych Rosjan powiększyły się w ostatnich dwóch dekadach średnio dwa razy, podczas gdy biedni są półtora raza biedniejsi.

Dochody 20 proc. Rosjan pozostają na poziomie z czasów ZSRR.

d35ucva
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ucva

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj