Trwa ładowanie...

Bogaci są coraz bogatsi

Z przejściem na gospodarkę rynkową Rosja poradziła sobie lepiej niż Bułgaria czy Mongolia, ale o wiele gorzej niż Polska – twierdzą naukowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie.

Share
Bogaci są coraz bogatsiŹródło: Jupiterimages
d14n346

Zbadali oni, jak zmiany rynkowe w Rosji w latach 1989–2009 wpłynęły na położenie samych Rosjan. W najnowszej analizie wpływu reform rynkowych na sytuację materialną Rosjan autorzy podali, że poziom konsumpcji w 1988 r. był w ówczesnej Polsce Ludowej o 10 proc. mniejszy od sowieckiego. Ale w 2005 r. polski poziom konsumpcji już o 30 proc. przewyższał rosyjski.

W ciągu 20 lat istnienia Federacji poziom konsumpcji w Rosji wzrósł półtora raza, choć PKB zwiększył się tylko o 8 proc. Reformom rynkowym towarzyszyła rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi obywatelami. Jest ona osiem razy większa aniżeli na Węgrzech, pięć razy większa niż w Czechach; większa też niż w całej Unii i krajach OECD.

Majątki bogatych Rosjan powiększyły się w ostatnich dwóch dekadach średnio dwa razy, podczas gdy biedni są półtora raza biedniejsi.

Dochody 20 proc. Rosjan pozostają na poziomie z czasów ZSRR.

d14n346
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14n346
d14n346