Trwa ładowanie...

Boom na wynajem?

Zdaniem analityków rynek wynajmu mieszkań ma dobre perspektywy. Kłopoty ze zdobyciem kredytu mieszkaniowego będą powodować, że coraz więcej osób będzie szukać mieszkań do wynajęcia.

Boom na wynajem?Źródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
d9fmwg0
d9fmwg0

Zdaniem członka zarządu agencji nieruchomości Emmerson Aleksandra Skirmuntta kłopot z otrzymaniem kredytu mogą mieć zwłaszcza ludzie młodzi, dlatego największe wzięcie na rynku najmu powinny mieć mieszkania tańsze.

- Na rynku działają już osoby, które z myślą o tym inwestują w mieszkania na wynajem w tzw. gorszych dzielnicach, np. w Warszawie na Białołęce lub Targówku - powiedział PAP Skirmuntt. Dodał, że podobnie jest w innych większych miastach.

Z danych agencji Emmerson wynika, że dużym powodzeniem na rynku najmu cieszą się mieszkania dwu lub trzypokojowe. W Warszawie średnia powierzchnia wynajmowanego mieszkania wynosi prawie 61 metrów kwadratowych. Dla porównania - we Wrocławiu jest to 58 m kw., a w Krakowie 57 m kw.

W stolicy za wynajem mieszkania w marcu br. trzeba było średnio zapłacić 37,8 zł za m kw., we Wrocławiu 29,6 zł za m kw., a w Krakowie cena była na poziomie 28,3 zł. Różnica między ceną ofertową a transakcyjną wynosi 7 proc. we Wrocławiu, 5,3 proc. w Krakowie, a Warszawie 4,5 proc.

d9fmwg0

Dobre perspektywy przed rynkiem najmu widzi też analityk serwisu Szybko.pl Marta Kosińska: - Im więcej osób będzie miało kłopot z zaciągnięciem kredytu, a wszystko wskazuje na to, że tak będzie, tym bardziej powinno wzrastać zainteresowanie najmem - powiedziała PAP.

Dodała, że najbardziej gorącym tematem na rynku najmu są teraz potrzeby kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. W miastach, w których odbędę się mecze, a więc w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu można sporo zarobić na wynajmie mieszkań, a nawet pokojów. W Warszawie - od 100 zł do 1,5 tys. zł dziennie za mieszkanie lub od 40 zł do 550 zł za pokój.

W Poznaniu mieszkania są oferowane w cenach od 90 zł do 1,6 tys. zł, a pokojów od 35 zł do 560 zł. Trochę taniej jest we Wrocławiu - tu mieszkanie kosztuje - od 50 zł do 1,13 tys. zł za dobę, natomiast pokój - od 40 zł do 220 zł. W Gdańsku jest to od 30 zł do 800 zł za mieszkanie, natomiast za pokój od 25 zł do 200 zł.

d9fmwg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9fmwg0